Odpowiedź :
Odpowiedź:Powierzchnia Ziemi nie jest płaska.Na pewnych obszarach ruchy tektoniczne spowodowały powstanie wysokich gór.
Wyjaśnienie:Wysokie góry o stromych,urwistych ścianach skalnych powstają głównie na skutek ruchów tektonicznych,które przesuwają skorupę ziemską i powodują wybuchy wulkaniczne.Część gór to izolowane masywy,ale większość tworzy łańcuchy łączące się w pasma górskie,takie jak Himalaje w Azji czy Beskidy w Polsce.
Pasma górskie łączą się z kolei w długie łańcuchy lub kordyliery.
Wyróżniamy trzy główne sposoby formowania się gór:pierwszy tworzy góry wulkaniczne powstałe w wyniku kolejnych erupcji,drugi-ogromne bloki skalne wypchnięte na powierzchnię przez pionowe ruchy tektoniczne ale większość to góry fałdowe powstałe na skutek zgniatania,fałdowania i wypiętrzania skał na styku zderzających się płyt tektonicznych.
I tak,góry wulkaniczne to samotne szczyty górskie powstałe najczęściej z erupcji wulkanów,ale mogące również powstać podczas fałdowań pasm górskich i są to np.Lullaillaco na granicy Argentyny i Chile.
Góry zrębowe powstają przez przesuwanie się pionowo dużych bloków skalnych wzdłuż pęknięć-uskoków.Siły wnętrza Ziemi powodują wypchnięcie jednych,a zapadnięcie się innych bloków skalnych.Podnoszące się bloki są silnie rzeźbione.
Natomiast góry fałdowe tworzą zderzenia dwóch płyt tektonicznych,gdzie skały na ich brzegach ściskane są z ogromną siłą,potem odkształcąją się,fałdują i zachodzą na siebie.Wypiętrzanie następuje w tzw.fazach górotwórczych a większość dzisiejszych wielkich pasm górskich ma mniej niż 50 mln lat i wciąż podlegają ruchom górotwórczym,np.Himalaje,Andy,Wielkie Góry Wododziałowe,Góry Skaliste.
Najniższymi górami w Polsce są Góry Świętokrzyskie a najwyższym szczytem to Łasica,która ma 614 m npm.