Odpowiedź :
Odpowiedź:
a więc: dajmy na to czerwonka kredka
1. odmieniamy przez przypadki
M. czerwona kredka
D. czerwonej kredki Ø
C. czerwonej kredce
B. czerwoną kredkę
N. czerwoną kredką
Ms. czerwonej kredce
W. czerwona kredko
2. tak jak mozesz zauwazyc pogrubilam wspolne czesci wyrazów (ty oddziel je kreskami (temat i dodatkowe literki- końcówki). jest to nasz temat: czerwon oraz kredk. w dopełniaczu nie mamy końcówki, ponieważ 'i' nie wolno rozdzielać od spółgłoski, w takich przypadkach piszemyØ czyli przekreslone zero.
więc dlaczeg kredC jest podkreślone? jest to OBOCZNOŚĆ w temacie. Jak ją zapisać? o tak: c:k. obojetnie- obok, pod spodem. dlaczego nie k:c? poniewać w mianowniku jest k, co oznacza ze jest wazniejsze.
3. finalnie powinno wyglądać to tak:
M. czerwon\a kredk\a
D. czerwon\ej kredki Ø
C. czerwon\ej kredc\e
B. czerwon\ą kredk\ę
N. czerwon\ą kredk\ą
Ms. czerwon\ej kredc\e
W. czerwon\a kredk\o
k:c
nie wiem czy musisz zrobić liczbę mnogą, ale w niej wygląda to tak samo. możesz pokierować się powyższym przykładem i jako ćwiczenie spróbować odmienić ten epitet (jeśli nie wiesz; epitet= określenie rzeczownika np. czerwona kredka, wspaniały dzień) w liczbie mnogiej :)
mam nadzieję, że pomogłam, a teraz sama idę odrabiać lekcję.
Miłej nauki! :D
Wyjaśnienie:
mozesz wywnioskowac z tej odpowiedzi mniej wiecej o co chodzi a tak ogolnie to poszukaj na yt i na stronach typu wikipedia
pomocne linki:
wordwall.net temat i końcówka fleksyjna ćwiczenie, nie moge dodac linku wiec wpisz sam/a
hyoutu.be/iqWO35mPDTI fajny filmik również tłumaczący
Pani ogólnie tłumaczyła nam to na języku polskim. Mianowicie (chyba) że musisz odmienić cały wyraz przez wszystkie przypadki i sprawdzić jakie litery się powtarzają, jeśli litery każdego odmienionego słowa przez przypadki przestaną się powtarzać oddzielamy je jako końcówka, chyba że nie będzie możliwości to dajemy w takiej sytuacji "ø".
Jeśli źle wytłumaczyłam albo się pomyliłam w komentarzach mnie poprawić!
W załączniku przykłady: