Odpowiedź :
Odpowiedź:
Niejednokrotnie książki, które czytamy przekazują pouczający morał, puentę czy optymistyczny aforyzm, którego nie zauważamy. Każdy z nas dąży do pewnego celu, niektórzy marzą o udanej karierze zawodowej, inni o dużej rodzinie, jednak sądzę że nie powinniśmy zapominać o najcenniejszych ideałach jakimi muszą być zdrowie, sprawiedliwość czy przyjaźń. Uważam, że większość pisarzy w swoich dziełach przekazuje nam wartości, które są ważne w życiu.
Pierwszym argumentem jest to, że autor książki może przekazać, że nigdy nie unikniemy kary za swoje złe uczynki. Przykładem może być ,,mit o Syzyfie" przetłumaczony przez Jana Parandowskiego. Król Koryntu został ukarany, ponieważ zdradzał tajemnicę bogów. Przebiegły Syzyf uwięził bożka śmierci, kiedy Tanatos zaginął ludzie przestali umierać, a Zeus postanowił powtórnie skazać króla na śmierć, ten jednak przed śmiercią zdążył poprosić żonę, żeby nie pogrzebała jego zwłok. Jego dusza nie mogła wstąpić do krainy umarłych. Syzyf żalił się Plutonowi, że nie może udać się do świata zmarłych, ponieważ nie został pochowany. Król Koryntu wrócił do na Ziemię i długo ukrywał się przed bogami, jednak Tanatos przypomniał sobie o uciekinierze, którego ponownie ukarano. Syzyf musiał wtaczać ciężki głaz na bardzo wysoką i stromą górę, kiedy dochodził do szczytu, głaz wyślizgiwał się mu z rąk i spadał. W micie przekazano, że nie można uniknąć kary oraz ukazano, że żaden człowiek nie jest sprytniejszy od bogów. Świadczy to tym ,że książki powinny uświadomić, jaką ważną wartością jest sprawiedliwość.
Drugim argumentem może być to, że dzieła literackie pokazują, jaką ważną wartością jest patriotyzm. Dowodzi tego Aleksander Kamiński w powieści paradokumentalnej pt. ,,Kamienie na szaniec", w której ukazane jest jak cenne są przyjaźń, nacjonalizm i honor. Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski i Tadeusz Zawadzki walczą w Małym Sabotażu podczas II wojny światowej. Autor opisuje środowisko, z którego wywodzą się bohaterowie, opisuje warunki, w jakich wzrastali i kształtowali swój charakter. Ważnym wątkiem utworu jest motyw dojrzewania bohaterów i ich dążenie do samodoskonalenia. Motyw uporu w samokształceniu zostaje podkreślony już w pierwszym rozdziale powieści – każdy z bohaterów ma ambicję stania się lepszym, silniejszym, bardziej opanowanym. Gdyby ,,Rudy'' podczas przesłuchania przez Gestapo, zdradził nazwiska przyjaciół, z którymi współpracował, kolejne akcje sabotażowe nie mogłyby zostać zrealizowane. Chłopiec pokazał, że poświęcenie, w niektórych sytuacjach powinno być konieczne. Więź ,,Zośki" i ,,Alka" jest przykładem nieprzemijającej przyjaźni. Świadczy to o tym, że książki ukazują nam niezmiernie ważne wartości, jakimi są patriotyzm i koleżeństwo.
Kolejnym argumentem jest to, że dzieła literackie przekazują, że jednym z najważniejszych ideałów jest miłość. Przykładem jest dramat Williama Szekspira pt. ,,Romeo i Julia". Nastolatkowie zakochują się w sobie, mimo konfliktu rodziców. Historia pary to ponadczasowe, uniwersalne dzieło o wielkim i nieszczęśliwym uczuciu. Młodzi kochankowie z Werony uosabiają ideał miłości romantycznej, ale też tragicznej. Szybka decyzja o małżeństwie i ślub, bójka z udziałem Romea i Tybalta, wygnanie Montekiego oraz rozpacz dziewczyny powodują, że Julia musi prędko wydorośleć. Samobójstwo dzieci rodów Kapulet i Montekich pokazuje jaka powinna być bezgraniczna więź zakochanych.
Myślę, że udowodniłam prawdziwość tezy, że książki przekazują nam wartości, które są ważne w życiu.
Wyjaśnienie:
Powinno być dobrze haha