Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Proces komunikacji.
Każdy proces komunikacji zachodzący miedzy jego uczestnikami składa się z kilku podstawowych elementów, bez których nie może zaistnieć. Są to:
– kontekst czyli warunki, w których odbywa się proces komunikowania (fizyczny – otoczenie, historyczny – odwoływanie się do przeszłości, psychologiczny – postrzeganie się nawzajem uczestników komunikacji, kulturowy – wiedza o grupie społecznej);
– uczestnicy czyli nadawca (nadawca koduje komunikat, ma jasno sprecyzowany cel, musi dbać o to aby komunikat był jasny i zrozumiały dla odbiorcy, nadaje go poprzez odpowiednie kanały) i odbiorca komunikatu (odczytuje komunikat poprzez jego zdekodowanie, daje informacje o jego zrozumieniu bądź nie);
– komunikat – zakodowana wiadomość;
– kanał – droga przekazu wiadomości (w komunikowaniu bezpośrednim możemy uruchomić wszystkie zmysły, wszystkie pięć kanałów sensorycznych: słuch, wzrok, dotyk, zapach i smak; w komunikowaniu pośrednim przede wszystkim dwa: wzrok i słuch);
– szumy – zakłócenia w procesie komunikowania się (mogą być zewnętrzne oraz wewnętrzne);
– informacja, sprzężenie zwrotne – reakcja odbiorcy na komunikat po jego zdekodowaniu.
W związku z powyższym wszystkie elementy komunikacji są ze sobą połączone a szumy w komunikacji występują na drodze nadawca – odbiorca.
komunikat komunikat komunikat komunikat
nadawca ——- kodowanie ——- kanał ——- dekodowanie ——- odbiorca
informacja zwrotna
Znajomość procesów komunikacji, podobieństwo w procesie warunkuje powodzenie jasnego przekazania , kodowania, odkodowania i zrozumienia komunikatu. Im większe różnice w kulturze, wykształceniu, pozycji społecznej, stanie emocjonalnym tym większe prawdopodobieństwo w niepowodzeniu komunikacji. Oznacza to, że zakodowany komunikat przez nadawcę zostanie zdekodowany nieprawidłowo, komunikat nie zostanie zrozumiany a informacja zwrotna potwierdzi nieefektywność komunikacji.
zasady komunikacji interpersonalnej:
Zasada nr 1 - aktywne słuchanie
Aktywne słuchanie w komunikacji interpersonalnej to okazywanie rozmówcy zainteresowania oraz powstrzymywanie się od własnych sądów i dobrych rad. Zanim zaczniesz mówić, musisz wysłuchać, co druga strona ma do powiedzenia. Umiejętność dobrego słuchania przejawia się w skupieniu uwagi na osobie partnera i treści rozmowy poprzez zadawanie pytań, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, zachęcaniu rozmówcy do kontynuowania poprzez kiwanie głową, mówienie ,,tak”, ,,ok’”, ,,rozumiem” czy zadawanie pytań. Dobrą taktyką pokazującą zainteresowanie jest parafrazowanie. Odzwierciedlając to, co usłyszałeś, dajesz do zrozumienia, że słuchasz i próbujesz zrozumieć swojego rozmówcę. Aktywne słuchanie to kluczowa umiejętność w kontaktach interpersonalnych.
Zasada nr 2 - nastawienie na konkretny cel komunikacji
Osiągnięcie celu np. w komunikacji biznesowej możliwe jest wówczas, gdy zdajesz sobie sprawę z tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Przed rozpoczęciem rozmowy musisz więc zastanowić się, co planujesz uzyskać i przemyśleć sposób, w jaki chcesz to zrobić. Powinieneś precyzyjnie przekazać swoją intencję rozmówcy.
Zasada nr 3 - nie liczy się ilość a jakość
Jeśli chodzi o konstruowanie wypowiedzi, pamiętaj, że nie liczy się ilość a jakość. Mów zwięźle i na temat, wyrażaj się wprost do kogoś, a nie o kimś, czyli najzwyczajniej w świecie nie plotkuj o osobach trzecich. Staraj się przekazywać informacje tak, aby były zrozumiałe dla innych. Nie popisuj się zatem trudnymi, czy mało znanymi słowami, ani też nie stosuj żargonu wobec osoby, która niekoniecznie musi go rozumieć. Zwróć uwagę na fakt, aby twoje wypowiedzi nie były zbyt emocjonalne. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że ci na czymś zależy, jednak twój rozmówca z pewnością lepiej cię zrozumie, jeśli będziesz wypowiadał się w sposób spokojny i opanowany.
Zasada nr 4 - wiarygodność
Powinieneś wyglądać i działać tak, aby wzbudzać przekonanie. Jeżeli chcesz być wiarygodnym, musisz pokazać, że znasz się na tym, o czym mówisz. Jeżeli będziesz postrzegany jako wiarygodny, odbiorca będzie ufał przekazywanym przez ciebie informacjom.
Zasada nr 5 - konstruktywna informacja zwrotna
Konstruktywne informacje zwrotne pomagają się dowiedzieć, czy nasz komunikat został trafnie zrozumiany, a także jak druga osoba odbiera nasze zachowanie. Dzięki informacjom zwrotnym możesz na bieżąco konfrontować cel wypowiedzi z osiągniętymi rezultatami.
Zasada nr 6 - komunikacja niewerbalna
Jednym z bardziej rzucających się w oczy błędów komunikacyjnych jest sprzeczność tego, co mówimy z naszą mimiką czy postawą ciała. Tak bardzo skupiamy się na fakcie, aby nasze słowa brzmiały trafnie, dobitnie i efektownie, że nasz mózg nie jest w stanie w tym samym czasie kontrolować pozostałych aspektów komunikacji, które dopiero po połączeniu mogłyby stworzyć spójną całość. Czy można sobie z tym poradzić? Jak najbardziej. Najprostszym sposobem jest mówienie prawdy. Wówczas nasze ciało nie będzie zdradzać, że coś w naszym przekazie jest nie w porządku. Ważne jest także zachowywanie otwartej i pewnej postawy. Nie spuszczaj więc wzroku, czy głowy, nie krzyżuj rąk lub nóg, jeśli musisz stać, pamiętaj o lekkim rozstawieniu nóg, co nada twojej posturze pewności siebie. Najistotniejsze jednak jest poczucie bycia w zgodzie z samym sobą. Nie udawaj tego, kim nie jesteś. Pamiętaj, że komunikacja niewerbalna jest bardzo często ważniejsza od słów i to od niej w dużym stopniu zależy powodzenie rozmowy.