Szymon chce zakupić na święta 1kg cukierków czekoladowych po 19,65 zł oraz 4 paczki żelek po 2,55 zł. Sprawdź ile zapłaci i ile otrzyma reszty z 30 zł? Zapisz obliczenia i udziel odpowiedzi.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

cukierki: 19,65/kg

żelki: 2,55/szt.

19,65 + 4 * 2,55 = 19,65 + 10,20 = 29,85  ⇒  tyle zapłaci

30 - 29,85 = 0,15  ⇒ reszta z 30 zł

odp. Szymon zapłaci 29,85 zł i otrzyma 0,15 zł reszty z 30 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

Dane:

1kg - 19,65 zł

4 paczki żelków po 2,55 zł

Obliczamy cenę 4 paczek żelków

[tex]4 \times 2.55 = 10.2[/tex]

4 paczki żelków kosztują 10 złotych 20 groszy

Sumujemy wszystko

[tex]10.2 + 19.65 = 29 .85[/tex]

Obliczamy resztę z 30 zł

[tex]30 - 29.85 = 0.15[/tex]

Odpowiedź: Zapłaci 29 złotych 85 groszy. Reszty otrzyma 15 groszy.

Myślę że pomogłem ;)