Mama za owoce zapłaciła 767,88 zł.
Dane:
30 kg - ilość jagód kupionych przez mamę
25,50 zł - cena za 1 kilogram jagód
60 dag - ilość bananów kupionych przez mamę
4,80 zł - cena za 1 kilogram bananów
Szukane:
cena za zakupione owoce
Rozwiązanie:
Pierwszym krokiem będzie obliczenie ceny za 30 kg jagód.
[tex]30*25,50=765[/tex]
Cena za jagody wynosiła 765 zł.
Następnie musimy obliczyć cenę za 60 dag bananów, ale przed tym zamienimy dag na kg.
[tex]60dag=0,6kg[/tex]
[tex]0,6*4,80=2,88[/tex]
Cena za banany wynosiła 2,88 zł.
Teraz możemy obliczyć całkowitą cenę zakupów.
[tex]7,65+2,88=767,88[/tex]
Cena całkowita za zakupy wynosi 767,88 zł.