W jakim zaborze Polacy uzyskali swobody w II połowie XIX wieku? Opisz sytuację w tym zaborze. (Oprzyj się na trzech argumentach).



Odpowiedź :

Emio62

Odpowiedź:

Nie wiem czy to o to chodzi

Wyjaśnienie:

od 1866 roku to właśnie w zaborze austriackim znajdował się ośrodek życia narodowego i kulturalnego Polaków. Wszystko to za sprawą autonomii, jaką uzyskała Galicja. Chciałabym w tej pracy odpowiedzieć na pytanie, czy w II połowie XIX i na początku XX wieku na tle sytuacji panującej w dwóch pozostałych zaborach, Galicja rzeczywiście była „ostoją swobody”.

Rok 1848 dla całej Europy był rokiem wielkich rewolucji i – co za tym idzie – wielkich zmian. Wiosna Ludów (bo tak nazwano falę rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych walk w Europie w tym okresie) wysunęła hasła: „wolność, równość, braterstwo”. W Europie Środkowej i Wschodniej największym problemem była wówczas obowiązująca wciąż pańszczyzna (wyjątkiem były Prusy i część Austrii). Dlatego też kiedy Polacy mieszkający w zaborze austriackim dowiedzieli się, że w Wiedniu wybuchła rewolucja, zaczęli domagać się większych praw: uwłaszczenia chłopów, ograniczenia cenzury, zwołania sejmu i spolszczenia urzędów oraz szkół.

Odpowiedź:Austriackim

Pojawiła się ideologia pracy organicznej - legalne działanie w gospodarce, oświacie, kulturze, nauce i opiece społecznej. Polegała na wzmocniueniu polskiego życia narodowego, pogłebianiu świadomości narodowej, modernizacji stosunków społeczno-gospodarczych oraz uczeniu umiejętności wspólnego działania w ramach istniejących praw i poprzez nie. Była to aktywność społeczna niezależna od rządu - organizacja społeczeństwa obywatelskiego; działalność patriotyczna, ale pozbawiona elementów politycznych.

Wyjaśnienie: