Odpowiedź :
Zabezpieczenie miejsca zdarzenia każdorazowo powinno rozpocząć się od zabezpieczenia własnego bezpieczeństwa bo ono jest najważniejsze, jesli czujemy się bezpieczni możemy podejmować inne działania mające na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia.
W zależności z jakim zdarzeniem mamy doczynienia zabezpieczamy je dostosowując się do sytuacji - pamiętajmy,że nie ma dwóch identycznych zdarzeń i musimy byc w tej kwestii uniwersalni. Jeśli byliśmy świadkami wypadku samochodowego - czyli sytaucji w której są osoby poszkodowane w pierwszej kolejności jak na wstępie dbamy o własne bezpieczeństwo - zatrzymujemy pojazd w bezpiecznej odległości, włączamy światła awaryjne, zakładamy kamizelkę odblaskową i rozstawimy trojkąt ostrzegawczy.
Następnie musimy ocenic sytuację - ilość pojazdów biorących udział w zdarzeniu, ilość osób poszkodowanych, czy z pojazdów wydobywaja się płyny. Wzywamy pomoc w europie numer 112.
Pojazdy uczestniczące w wypadku powinny mieć wyłączone silniki i zaciągniete hamulce ręczne. Kluczyki wyjmuje ze stacyjki i kładziemy na desce rozdzielczej pojazdu.
Jeśli poszkodowani mogą wyjść o własnych siłach niech opuszczą pojazdy, jeśli nie mogą wydostać się z pojazdu a ich życiu nie zagraża niebezpieczeńtwo nie wyciągajmy ich na siłę poczekajmy na służby które urzyją specjalistycznego sprzętu.
W takiej sytuacji jeśli warunki pogodowe są złe - czyli jest np. zimno zadbajmy o komfort termiczny osób poszkodownych - jeśli mamy okryjmy je kocem lub inną odzieżą. W większosći apteczek samochodowych znajduję się folia NRC którą również możemy przykryć osobę poszkdowaną.
Pamietajmy, że oczekując na pomoc poszkodowani są w ogromnym stresie - postrajmy sie ich uspokoic poprzez rozmowę odbiegająca od zdarzenia - to własnie wsparcie psychiczne które jest niezwykle ważne podczas udzielania pomocy poszkodowanym.