Odpowiedź :
W latach 768-814 Imperium Franków rządził Karol Wielki. Po jego śmierci tron objął jego syn Ludwik I Pobożny. Po śmierci Ludwika (840), Państwo Franków podzielone zostało między jego synów, Lotara, Karola Łysego i Ludwika Niemieckiego. Miało to miejsce na podstawie traktatu w Verdun zawartego w 843 r. Lotarowi jako najstarszemu przypadł tytuł cesarza oraz środkowa część Imperium, Karolowi Łysemu zachodnie ziemie Imperium (stąd Królestwo Zachodniofrankijskie - Francja), a Ludwikowi Niemieckiemu wschodnie ziemie Imperium (stąd Królestwo Wschodniofrankijskie - Niemcy). Rozpad ten doprowadził do wyodrębnienia się różnych narodów, z dawniej jednego imperium.
Na IX i X wiek przypadł również okres powstawania innych państw w Europie. Miało to miejsce w Skandynawii i na terenach zamieszkiwanych przez Słowian. W Skandynawii dzięki zjednoczeniu wikingów na danych terenach powstały kraje takie jak: Norwegia (IX w.), Dania (pierwsza połowa X w.), Szwecja (druga połowa X w.). W Europie Wchodniej i Środkowej zaczęły powstawać państwa słowian, takie jak: Państwo Samona (słowianie zjednoczeni pod wodzą kupca frankijskiego Samona, po jego śmierci państwo się rozpadło), Państwo Wielkomorawskie (IX w., rządzone przez dynastię Mojmirowiców, której pierwszym znanym przedstawicielem był Mojmir I, miejsce działań chrystianizacyjnych prowadzonych przez św. Cyryla i Metodego, greckich misjonarzy, na początku X w. rozbite przez Węgrów), Ruś Kijowska (państwo powstałe ze wschodniosłowiańskich plemion za sprawą wikingów ze Szwecji, władane na początku przez Ruryka, który zapoczątkował dynastię Rurykowiczów), Węgry (powstałe w IX/X w., prowadzące ekspansywną politykę, która doprowadziła do sporu z Niemcami rozwiązanego w bitwie na Lechowym Polu w 955 r.). Po upadku Państwa Wielkomorawskiego powstały również Czechy ze stolicą w Pradze, mające swój początek w X w. Warto również wspomnieć o państwie Polan powstałym na terenach dzisiejszej Wielkopolski, pod wodzą Mieszka I, księcia słowiańskiego plemienia Polan, który w 966 przyjął chrzest w obrządku łacińskim.
Czas po rozpadzie Imperium Karola Wielkiego miał ogromne znaczenie w kształtowaniu się dzisiejszych narodów Europy. Właśnie w tym czasie powstało wiele państw, które istnieją po dziś dzień, takie jak Polska, Niemcy, Francja czy Czechy.