Odpowiedź :
Odpowiedź:
Kwasy nukleinowe:
Budują materiał genetyczny (DNA i RNA) organizmów żywych. DNA jest dwuniciowe, a RNA jednoniciowe. DNA jest zbudowane z nukleotydów (deoksyryboza + zasada azotowa + reszta kwasu fosforanowego).
Białka:
Jest to podstawowy budulec organizmów żywych. Występuje prawie we wszystkich organach, tkankach i częściach ciała. Aby mówić o białku to musi to być łańcuch zbudowany z minimum 100 aminokwasów. Aminokwasy te są ze sobą połączone wiązaniami peptydowymi.
Węglowodory:
Są to cukry w przeróżnej postaci przyswajalne przez organizm ludzki. M. in. sacharoza. Hydroliza sacharozy prowadzi do powstania cząsteczki glukozy oraz fruktozy. Glukoza to substrat do wytwarzania ATP w procesie oddychania komórkowego. Ogólnie mówiąc węglowodany to główne źródło to wytwarzania ATP w komórkach ludzkiego organizmu.
Lipidy:
Lipidy to inaczej tłuszcze. Są to estry glicerolu i kwasów tłuszczowych. Tworzą m. in. tkankę tłuszczową, która pełni funkcję termoizolacyjną oraz ochrania niczym nieosłonięte narządy wewnętrze np. nerki przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed wstrząsami.
Woda:
Woda to niezbędny do życia produkt. Stanowi środowisko wielu reakcji chemicznych zachodzących w organizmie ludzkim. Dzięki temu, że posiada wysokie ciepło właściwe to podczas parowania z powłoki ciała (skóry) odbiera od ciała energię, przez co je ochładza. Dlatego głównym składnikiem potu jest właśnie woda.
Sole mineralne:
Są transportowane zazwyczaj wraz z wodą. Maja postać kationów i anionów. Odpowiadają za utrzymanie równowagi osmotycznej organizmu.
Wyjaśnienie: