Odpowiedź :
Nasze wybory, decyzje niosą za sobą konsekwencje, które mogą stać się piętnem, skazą na naszym „dobrym imieniu“, wywierając wpływ na los nasz i innych.
- Odwołanie do „Makbeta“ Szekspira
Makbet był wielkim wojownikiem, wierny, lojalnym poddanym króla Dunkana. Gdy usłyszał przepowiednie czarownic, że zostanie królem, musiał podjąć decyzję - czekać co przyniesie los, czy mu pomóc .Wybierał to drugie, wstępując na drogę zbrodni. Bohater wpada w ciąg kolejnych morderstw, które miały zabezpieczyć mu tron. Przemocą zdobywa władzę, stając się tyranem.
Wybory, których dokonał wywarły wpływ na jego los i żony, która wspierała go w drodze do władzy. Poznaliśmy Makbeta jako zwycięzcę na polu walki a ostatni raz widzimy jako przegranego w pojedynku z Makdufem.
- Odwołanie do „Balladyny“ J. Słowackiego
Balladyna zamordowała świadomie, z wyboru dla osiągnięcia konkretnego celu, zabija swoją siostrę Alinę. Gdy zostaje żoną księcia postanawia wyeliminować wszystkich, którzy staną jej na drodze do władzy.
Balladyna ponosi karę za swoje zbrodnie. Zgodnie z tradycją jako królowa prowadzi sądy i w konsekwencji wydaje sama na siebie trzy wyroki śmierci. Po wydaniu ostatniego ginie rażona piorunem.
- Odwołanie do „Antygony“ Sofoklesa
Antygona stanęła przed wyborem spośród dwóch równorzędnych racji - prawa boskiego i ziemskiego. Złamała zakaz pochowku brata, stawiając prawo boskie nad państwowym. Dokonała wyboru, który kosztował ją życie. Również król Kreon wydając na nią wyrok sprowadził nieszczęście na siebie i najbliższych.