Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
nie wiem
2
- Duchowieństwo.
- Rycerstwo.
- Mieszczaństwo i chłopstwo.
3.
nie wiem :c
4.
Szlachcic Sarmata był ubrany bardzo bogato, a zarazem niewygodnie. Strój składał się z koszuli, bogato zdobionej, kamizelki, spodni wyszywanych, oraz ciężkiego płaszcza, u pasa szabla, a na głowie piękny i równie ciężki kapelusz, najczęściej z ozdobnym piórem. Buty czerwone bądź żółte z wygiętymi czubkami.
5.
Prawa szlachty: posiadanie oraz korzystanie z licznych szlacheckich przywilejów posiadanie odrębnego statusu prawnego prawo do posiadania własnej ziemi oraz nienaruszalności majątku prawo do posiadania herbu uchwalanie nowych praw ustanawianie podatków decydowanie o polityce zagranicznej polska szlachta miała decydujący wpływ na najważniejsze sprawy w państwie Obowiązki szlachty: obowiązkowa służba wojskowa - udział w pospolitym ruszeniu; podział posiadanego majątku - w Polsce dzielenie ziemi między spadkobierców prowadziło do przekształcania uboższej szlachty w szlachtę zagrodową;
6.
Zakazywała ona królowi wydawania ustaw bez uzyskania zgody szlachty, reprezentowanej przez Senat i izbę poselską; król mógł wydawać samodzielne edykty tylko w sprawach miast królewskich, Żydów, lenn, chłopów w królewszczyznach i w sprawach górniczych (przykładem późniejszym było rozporządzenie z 2 października 1535 ...
7.
pospolite ruszenie, ludność kraju zdolna do noszenia broni, powoływana pod broń w czasie wojny; w dawnej Polsce najstarsza forma organizacji siły zbrojnej; początkowo obejmowało ogół ludności, od XIII w. ... pospolite ruszenie stopniowo traciło swoje bojowe znaczenie na rzecz zawodowego wojska zaciężnego.
8.
struktura organizacyjna państwa polskiego, określona Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uchwaloną przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku.
9.
Sejm walny (łac. comitia generalia) – nazwa parlamentu Korony Królestwa Polskiego, a od 1569 roku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Było to zgromadzenie decydujące o ważnych sprawach w państwie. Sejm walny składał się z dwóch izb: Senatu i Izby Poselskiej oraz z trzech stanów sejmujących: króla, posłów i senatorów.
10.
W XVI wieku Sejm Walny stał się organem, który miał decydujący wpływ na sytuację w państwie. Do jego głównych kompetencji należało uchwalanie nowych podatków, wyrażenie zgody na zwołanie pospolitego ruszenia, podejmowanie zasadniczych postanowień w dziedzinie polityki zagranicznej, a także kontrolowanie ministrów.
11.
Sejmik uchwalał lokalne podatki i tworzył sąd sejmikowy. ... relacyjny – wysłuchiwał relacji posłów z sejmu walnego i decydował o przyłączeniu się do jego decyzji, a także ustalał sposób rozdziału podatków uchwalonych na sejmie. Sejmiki relacyjne odbywały się od 1589 r.
12.
W obrębie szlachty wyróżnia się przynajmniej cztery grupy: magnaterię, ziemiaństwo (posesorów jednej lub kilku wiosek), szlachtę zagrodową i gołotę, pomiędzy tymi grupami istniały antagonizmy.
13.
nie wiem :c
14.
Przez stulecia wielkie folwarki stanowiły źródło dochodu szlachty i udręki chłopów. W pogoni za zyskiem intensyfikowano uprawy, przejmowano nieużytki i zwiększano pańszczyznę.
15.
Folwark – istniejący od XII wieku rodzaj gospodarstwa rolnego, a od XIV wieku także rolno-hodowlanego, nastawiony na produkcję zboża i innych surowców agrarnych przeznaczonych na zbyt, wykorzystującego pracę pańszczyźnianych chłopów (pańszczyzna, najem przymusowy, darmocha) a po zniesieniu pańszczyzny – robotników ...
16.
dworek
17.
nie wiem :c
18.
Pańszczyzna – w okresie feudalizmu obowiązek przymusowej pracy w formie renty feudalnej, wykonywanej przez chłopów na rzecz właściciela ziemskiego w wymiarze ustalonym jednostronnie przez niego, bądź według norm zwyczajowych lub prawnych.
19.
nie wiem :c
20.
wisłą do Gdańska.
21.
Do transportu (spławu) zboża używane były tratwy (szkuty), których załogę stanowili flisacy. Szkuta płynęła niesiona prądem rzeki, czasem używano też wioseł i żagli.
22.
Port morski, Gdańsk
23.
Eksportowano głównie zboże, na które było zapotrzebowanie w krajach Europy zachodniej, również drewno, popiół, smołę. Na wschód eksportowano skóry i futra, do Holandii surowce tekstylne oraz bydło. -Importowano zaś cukier, korzenie, owoce południowe, sól, żelazo, a także tekstylia, czy półfabrykaty.
24.
Zabraniały m.in. mieszczanom obejmowania urzędów i nabywania posiadłości gruntowych „prawem ziemskim”, zezwalały szlachcie na wywożenie i sprowadzanie towarów bez cła, ustanawiały wolność spławu i zabraniały chłopom opuszczać wsi.
25.
W niedzielę, 19 października 1466 r., król Kazimierz Jagiellończyk i wielki mistrz Ludwik von Erlichshausen zaprzysięgli wieczysty pokój. Na jego mocy Polska odzyskała Pomorze Gdańskie oraz Ziemię Chełmińską i Michałowską. ... Traktat włączał do Królestwa Polskiego całość ziem pruskich jako lenno.
26.
Zygmunt III August
27.
Jagiellonowie – dynastia królewska wywodząca się od wielkich książąt litewskich, gałąź Giedyminowiczów. Panowali: na Litwie w latach 1377-1401 i 1440-1572, w Polsce 1386-1572, na Węgrzech w latach 1440-1444 i 1490-1526, w Czechach w latach 1471-1526.
28.
Przyczyną wybuchu ostatniej wojny polsko-krzyżackiej było niedotrzymywanie przez Krzyżaków warunków II pokoju toruńskiego. Wojna toczona przez strony ze zmiennym szczęściem zakończyła się rozejmem, który ostatecznie zakończył się podpisaniem traktatu krakowskiego i hołdem pruskim.
29.
Hołd pruski odbył się 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie po wcześniejszym zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym i Albrechtem Hohenzollernem w dniu 8 kwietnia 1525 roku. W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone, jako lenno Polski, w Księstwo Pruskie
30.
Prusy Zakonne
więcej nie zdąże ci napisać ale mam nadzieje że pomogłam :))