Dyniek10
Rozwiązane

Karta pracy do rozwiązania "Kamienie na szaniec"



Karta Pracy Do Rozwiązania Kamienie Na Szaniec class=

Odpowiedź :

Kao0o

Odpowiedź:

1)

Szare Szeregi – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP.

Wawer – kryptonim konspiracyjnej organizacji młodzieżowej opartej przede wszystkim o konspiracyjne struktury Szarych Szeregów.

Mały sabotaż – akcje konspiracyjne w czasie okupacji niemieckiej. Polega na pisaniu antyhitlerowskich haseł na murach, wysyłaniu ostrzeżeń, ośmieszaniu zarządzeń okupanta i dezorganizowaniu jego akcji propagandowych.

2)

Na czym polegała walka z propagandą Goebbelsa?

Walka polegała na odwecie polskich sił podziemnych. Była to pierwsza akcja przeciw Niemcom. Wojna ta była prowadzona za pomocą litery "V" po angielsku oznaczającą ZWYCIĘSTWO.

3)

NAJWAŻNIEJSZE AKCJE SABOTAŻOWE

a) Akcja fotograficzna polegała na tym, że rozbijano szyby wystaw fotograficznych, w których widniały zdjęcia niemieckich oficerów. (W tej akcji wyróżnił się Alek).

b) Napis ,,Tylko świnie siedzą w kinie"- Hasło "tylko świnie siedzą w kinie" nawoływało do tego żeby ludzie nie oglądali puszczanych w kinie niemieckich filmów, bo wówczas można ich było uznać za "świnie" czyli zwolenników Niemców (W tej akcji wyróżnił się Rudy)

c) Akcja przeciw Paprockiemu – akcja przeciw właścicielowi restauracji przy ulicy Madalińskiego, w której swe siły zjednoczyli Alek i Rudy. W każdą sobotę w „Nowym Kurierze Warszawskim” ukazywało się ogłoszenie, że pośredniczy on w prenumeracie niemieckiego tygodnika „Der Sturmer”.

d) Malowanie na murach rysunki Żółwia, miały na celu propagować powolną robotę w zakładach, pracujących na rzecz okupanta. Rekordzistą w malowaniu żółwi okazał się Rudy.

e) Zrywanie niemieckich flag i zastępowanie je polskimi — akcja Alka, zerwał on flagę z budynku PKO w centrum Warszawy. w święta (3 maja, 11 listopada) rozwieszali chorągiewki z flagą Polski, malowali ją też na murach; rozwieszali ogromne flagi na trakcji tramwajowej lub latarniach.

4) 11 lutego, udałem się pod pomnik Kopernika. Zauważyłem, że polską płytę, która oryginalnie miała być powieszona pod posągiem, zasłaniała niemiecka. Na ulicy było wtedy mało ludzi. Porozglądałem się, czy nikt nie patrzy się na mnie, ale nikt się specjalnie mną nie interesował. Wziąłem się do roboty. Szybko odkręciłem śruby z niemieckiej płyty-po paru chwilach niemiecka płyta spadła z wielkim hukiem. Przestraszyłem się, że ktoś może mnie zauważyć i uciekłem. Jednakże powróciłem na miejsce zdarzenia i zacząłem ciągnąć płytę w stronę ulicy Oboźnej, gdzie ją zakopałem w śniegu.

Wyjaśnienie: