Odpowiedź :
Konflikt serologiczny występuje tylko wtedy gdy układ immunologiczny mamy spotkał już kiedyś w jej ciele krew obcej grupy. Mogło to się zdarzyć np. gdy jej organizm miał kontakt z obcą krwią w wypadku komunikacyjny, pomyłce przy przetaczaniu krwi (mało prawdopodobne), poronieniach, przy wcześniejszych porodach, jeśli odkleja się łożysko, przez używanie jednej igły przez narkomanów.
Co się dzieje przy kontakcie układu immunologicznego z obcą krwią? Pojawiają się przeciwciała przeciw obcej krwi. Pierwszą linią obrony są przeciwciała IgM - duże, niespecyficzne przeciwciała odpowiedzi pierwotnej. Ich zadaniem jest zniszczyć coś obcego co się pojawiło.
W okresie 1,5 do 6 miesięcy po tym epizodzie odpowiedzi pierwotnej wytwarzane są już wyspecjalizowane przeciwciała klasy IgG (pamięć immunologiczna)> Te przeciwciała pojawiają się natychmiast gdy ponownie pojawią się we krwi intruzi inni grupowo. Przeciwciała klasy IgG są przeciwciałami ,,małymi;; które bez przeszkód przekraczają barierę łożyskową.
-------------------------------------------------------
Powróćmy do samego konfliktu serologicznego. Może on wystąpić w przypadku gdy mama i jej dziecko są niezgodne grupowo (grupy krwi) pod względem czynnika Rh, z tym że mama ma Rh(-) a dziecko Rh(+).Krwinki dziecka mają na swej powierzchni antygen , który układ immunologiczny matki może rozpoznać jako obcy jeśli się na nie natknie (jej krwinki nie mają znacznika).
Jeśli mama nie jest ,,uczulona'' (nie miała kontaktu) na obcą grupowo krew, to w przypadku przecieków łożyskowych jej organizm co prawda wytwarza przeciwciała, ale są to przeciwciała IgM (duże) które nie przenikają bariery łożyskowej, więc nie mogą uszkodzić krwinek dziecka. Zajmują się tylko krwinkami z ,,przecieku''. Dziecko, mimo że ma odmienną grupę krwi od matki, jest bezpieczne.
Jeśli matka została ,,uczulona'' na obcą grupowo krew w czasie porodu lub w innych okolicznościach (wymienionych wcześniej), to przy jak opisany wcześniej układzie grupowym matki i dziecka, w przypadku nawet niewielkich przecieków łożyskowych krwi, natychmiast układ immunologiczny matki wytwarza przeciwciała klasy IgG, które przechodzą barierę łożyskową i zaczynają niszczyć krwinki dziecka, czym mogą wywołać chorobe hemolityczną noworodka (rozpad krwinek, niedokrwistość)
W praktyce medycznej właściwe bardzo rzadko, przy pierwszej ciąży, spotyka się chorobę hemolityczną (czyli czynną postacią konfliktu serologicznego). Najczęściej pojawia się ona przy drugiej i następnych ciążach o tym specyficznym układzie grup krwi matki i dziecka.
-------------------------------------------------------------------------------
Konflikt serologiczny nie ogranicza się tylko do układu Rh. Może również dotyczyć innych układów grupowych, choć nie jest w ich przypadku tak silnie wyrażony. Może dotyczyć również układu antygenów na płytkach krwi.