opisz zwyczaje świąteczne panujące w Wielkiej Brytanii. Które że zwyczajów są bliskie polskiej tradycji?​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zwyczaje Bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii:

1) Głowa dzika miała na celu ucczenie przygody, która przyjawiła się studentowi Queen's College z Oxfordu. Przez wieki pieczona gęś była jedną z najbardziej popularnych potraw świątecznych, natomiast pierwszego indyka wprowadzono dla króla Henryka VIII, a potem dla księcia Jakuba I, który po prostu nie lubił gęsi.

2) Świąteczna choinka to zwyczaj niemiecki ale za to jest on rodem z Anglii! Pochodzący z Devonu święty Bonifacy żyjący w XVIII wieku, wyruszył do Europy, by nieść chrześcijaństwo plemionom germańskim. Wiecznie zielona jodła była w tym uznawana w Anglii za symbol chrześcijaństwa i nieśmiertelnego Boga.

3) Bluszcz jest uznawany za symbol kobiecości, ponieważ potrzebuje on stałego podparcia. Gałązke bluszcze daje się odcięta w Wigilię i kładzie na spodeczku z wodą. Ostrokrzew jest natomiast symbolem męskości, i po tym co zostanie wcześniej przyniesiona do domu, bluszcz czy ostrokrzew można wywnioskować czy w nowym roku w domu będzie rządzić kobieta czy mężczyzna.

4) Christmas Day(25 grudnia) to też najbardziej uwielbiany dzień świąt przez dzieci, z samego rana jeszcze przed śniadaniem, biegną one sprawdzić co Santa Claus zostawił im w skarpetach lub pod choinką. Ważnym punktem tego dnia jest jedzenie wystawnego rodzinnego obiadu. Równie ważnym elementem jest przemówienie Królowej Anglii o godzinie 15:00.

5) Christmas Crackers to papierowe skręcane po obu stronach tuby wyglądajace jak duże cukierki. Dwie osoby ciągną tubę z dwóch stron i gdy ta się przerywa wypada z niej zawartość-korona, żarcik i niewielki prezent.

6) Boxing Day-Drugi Dzień Świąt

W tym dniu Wielką Brytanię ogarnia szał zakupów oraz masowa obniżka cen we wszystkich sklepach. To szaleństwa trwa aż do Nowego Roku choć zdarza się, że czasem nawet i dłużej. Brytyczyjcy potrafią koczować nawet całą noc pod upatrzonymi sklepami.

Wyjaśnienie: