Odpowiedź :
Odpowiedź:
Argumenty:
- Kamienie na szaniec
- Pan Tadeusz
- Balladyna
Wyjaśnienie:
Pierwszym argumentem jest fakt, iż ludzie często decydują się na kroki których konsekwencje mogą być straszne i nie uniknione. Często jednak bywa tak, że cel jest o wiele więcej wart, od konsekwencji jakie mogą nas czekać. Dobrym przykładem na to jest lektura "Kamienie na szaniec", w której przyjaciele dokonywali małego sabotażu i dywersji na Niemcach podczas II wojny światowej, by pokazać, że Polska jeszcze nie zginęła. Doprowadziło to ostatecznie do śmierci głównych bohaterów.
Zwolennicy tej tezy twierdzą, że każdy człowiek ponosi konsekwencje za swoje czyny, które często są z chytrości i mają na celu jedynie korzyści prywatne. Takim przykładem jest lektura "Balladyna" w której Balladyna zabiła swoją siostrę i dwie inne osoby. Pod koniec jednak, konsekwencje ją dopadły i umarła od uderzenia pioruna
Ostatnim argumentem jest to, że społeczeństwo wielokrotnie robią coś, co później kończy się porażką. Taką sytuację widzimy w lekturze "Pan Tadeusz" podczas zajazdu prowadzonego przez Hrabię, Dżokejów i Dobrzyńskich. Zrobili oni zajazd na Sopliców. Skończyło się to dla nich tak, że Rosjanie przyszli na pomoc Soplicom i związali Hrabię i Dobrzyńskich.