Odpowiedź :
Odpowiedź:
KAZ I
Art. 99 kc nie ma zastosowania do prokury. Stanowi on, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Szkopuł jednak w tym, że udzielenie prokury w zwykłej formie pisemnej jest ujawniane w KRS i dlatego nie stanowi zagrożenia dla obrotu prawnego.
Piotr może dokonać zakupu nieruchomości dla przedsiębiorstwa. Pełnomocnictwa odrębnego potrzebowałby do oddanie przedsiębiorstwa w dzierżawę, leasing do zbywania i obciążania nieruchomości (np. ustanowienie hipoteki na nieruchomości.
KAz II
W mojej ocenie trudno jest tu mówić, że zawarcie umowy nastąpiło z przekroczeniem prokury. Zawarcie umowy na zakup rudy nie dotyczą bieżących decyzji o produkcji to decyzje związane z wielkością, ceną produkowanego asortymentu. Ponadto zapis umowy mówił o decyzjach o charakterze technicznym w produkcji czyli o kształcie, wadze, wielkości itp.
Zawarcie umowy nie było więc z przekroczeniem prokury. Natomiast przepisy prawa (np. przepis art. 299 Kodeksu spółek handlowych) przewidują odpowiedzialność osób działających w imieniu spółek za jej zobowiązania. Niemniej jednak żaden przepis Kodeksu cywilnego nie statuuje jednakże jednoznacznie jaka jest odpowiedzialność prokurenta.
Dlatego też odpowiedzialność prokurenta będzie na podstawie art. 415 kc i będzie o naprawienie szkody mogła wystąpić spółka.
Rudolf skutecznie zatrudnił znajomego bo wygaśnięcie prokury następuje z chwilą wykreślenia z KRS
Wyjaśnienie: