Witam
Potrzebuję na już/teraz
1. Napisz, jakie dwa obozy ścierały się podczas rewolucji w Nie-boskiej komedii ?
2.Które wydarzenie miało miejsce w dobie romantyzmu
a. Konstytucja 3 maja b. Powstanie listopadowe c. Bitwa Warszawska



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. W dramacie Zygmunta Krasińskiego pt. „Nie-Boska komedia” mamy przedstawione dwa walczące ze sobą obozy. Są to: obóz  arystokratów i obóz rewolucjonistów.

2. W dobie romantyzmu miało miejsce Powstanie Listopadowe.

Wyjaśnienie:

Ad.1

W dramacie Zygmunta Krasińskiego pt. „Nie-Boska komedia” mamy przedstawione dwa walczące ze sobą obozy. Są to: obóz  arystokratów i obóz rewolucjonistów. Na czele obozu arystokratów staje hrabia Henryk. Przywódcą rewolucjonistów jest  Pankracy.

Rewolucjoniści zostali ukazani w utworze jako ludzie doprowadzeni do ostateczności przez wyzysk ze strony szlachty i  arystokracji. Rewolucjoniści deklarują iż walczą o wolność, równość, wynagrodzenie krzywd. W rzeczywistości jednak dążą oni  do ślepej zemsty, zaspokojenia żądzy krwi i nie ograniczonego używania świata. Rewolucja niesie ze sobą odwrócenie systemu  wartości (zamiast Boga chrześcijańskiego – bóg rozkoszy i zemsty, mord arystokratów staje się dla nich największą zasługą).

Przedstawicielami rewolucjonistów byli chłopi, rzeźnicy, robotnicy, mieszczanie i lokaje. Żądali zemsty na arystokratach oraz  mieli do nich żal, za to że zmuszali ich do trwałej pracy. Chcieli zmienić świat w sposób okrutny i krwawy.

Obóz rewolucjonistów jest porównany do piekła z „Boskiej komedii” Dantego. W utworze tym Dante zwiedza piekło, przez które  prowadzi go poeta starożytny Wergiliusz. U Krasińskiego podobnie wędruje (w przebraniu) Hrabia Henryk oprowadzany przez  Przechrztę. Hrabia widzi piekło tego świata: Mordy, Rządzę zemsty i seksualną rozpustę.  

Przedstawicielami arystokratów byli Hrabia Henryk, Hrabiowie, Baranowie i książęta. Arystokraci byli tchórzliwi, bez honoru.  Zarzucali rewolucjonistom, że nie doceniają ich.

Szlachta i arystokraci są ukazani jako ludzie bez wolni bezradni i pozbawieni środków do skutecznej obrony. Pankracy  (przywódca rewolucjonistów) zarzuca im okrucieństwo, obłudę, ucisk poddanych, pasożytnictwo, rozpustę.  Hrabia broni arystokratów, mówiąc, iż tworzyli oni cywilizacje i kulturę, bronili kraju, opiekowali się poddanymi. Jednak te zasługi  należą już do przeszłości. Teraz arystokracji należy przypisać tchórzostwo, egoizm, brak godności.  Wszystkiemu towarzyszy głębokie poczucie krzywdy, chęć odwetu, przekonanie o własnych racjach i utopijne wyobrażenia o  przyszłości.

Obóz rewolucjonistów w porównaniu z obozem arystokracji jest silny, zdecydowany i agresywny. Ten stan  podtrzymywany jest przez przywódców. Arystokraci nie są pewni ani swoich racji, ani wartości, w imię których stanęli do walki.  Stanowią klasę, która chyli się ku upadkowi i ma przekonanie o popełnionych w przeszłości błędach.