PORÓWNUJE TEKSTY Porównaj Treny lana Kochanowskiego z póżniejszymi o prawie 400 lat wierszami Władysława Broniewskiego (1897-1962)". Czy Brzozę Firankę można nazwać współczesnym echem Trenów? Uzasadnij swoje zdanie, omawiając
• postacie bohaterek,
• motyw cierpiącego ojca,
• obrazy poetyckie, porównania, język utworów.



Proszę ​



Odpowiedź :

Wiersze  Broniewskiego  „Brzoza“ i „Firanka“  należą do cyklu trenów poświęconych zmarłej córce, Joannie, co  budzi skojarzenia  z Trenami Jana Kochanowskiego. Wiersze Broniewskiego można więc nazwać współczesnym echem Trenów, ponieważ mają tę samą formę - treny i tematykę -  mówią o  rozpaczy, bólu i pustce ojca po śmierci dziecka.  

       W wierszu „Brzoza“  cierpiący ojciec - poeta  przeżywa twórczy kryzys, ponieważ przestał wierzyć nie tylko w sens słowa poetyckiego, ale i jakiekolwiek rozmowy.

Treny  Kochanowskiego są wyrazem  nie tylko bólu ojca po śmierci dziecka, ale też opowiadają o kryzysie światopoglądowym poety wywołanym przez osobiste przeżycia ( Tren IX, Tren X i Tren XI).

Broniewski porównuje córkę do brzozy (w wierzeniach ludowych symbol młodej dziewczyny) z kolei Kochanowski zmarłą Urszulę porównuje do  młodej oliwki, ściętej przez pomyłkę przez zbyt gorliwego ogrodnika.  

     W utworze „Firanka“ moment - uniesiona przez wiatr firanki,  nasunął poecie skojarzenie z widokiem złożonej w trumnie córki. Jego  stan psychiczny sprawia, że nie ma on pewności, czego jest świadkiem. Pragnie zobaczyć córkę: „O! pokaż mi się od tamtej strony!”. i odczuwa jej obecność, ale szybko przychodzi rozbudzenie, trzeźwa refleksja - „jak strasznie...”. Słowa te podkreślają przerażającą pustkę, która otacza podmiot liryczny.

Obraz przedstawiony w wierszu nie jest realistyczny, poeta relacjonuje spotkanie z duchem, które opisane zostało w konwencji snu.

Taką formę zastosował także  Kochanowski w Tren XIX, gdzie podczas snu pojawia się poecie matka z Urszulką na rękach, dając mu rady dotyczące postępowania: musi pogodzić się z tym, że ludzki los jest wspólny dla wszystkich, dusza jest nieśmiertelna, a życie wieczne jest ważniejsze od  tego na ziemi.