Odpowiedź :
Odpowiedź:
Nie musisz wszystkiego pisać.
POKRAM - BUDULEC I ŹRÓDŁO ENERGII.
- Do podstawowych substancji odżywczych należą białka, węglowodany i tłuszcze.
- Białka są zbudowane z aminokwasów. Pełnią w organizmie m. in. funkcje : budulcową, odpornościową, transportującą i regulacyjną.
- Pokarmy pełnowartościowe zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie potrafi sam wytworzyć.
- Cukry proste, np. glukoza, pełnią w organizmie funkcję energetyczną, natomiast cukry złożone, np. glikogen i skrobia, pełnią również funkcję zapasową.
- Błonnik pokarmowy, występujący głównie w owocach, warzywach, i ziarnach zbóż, nie ma wartości odżywczych, ale ułatwia przesuwanie się pokarmu w jelitach.
- Tłuszcze są bogatym źródłem energii, pełnią także funkcję ochronną, zapasową i termoregulacyjną.
WITAMINY, SOLE MINERALNE, WODA.
- Witaminy muszą być dostarczane z pożywieniem, ponieważ nasz organizm nie potrafi ich wytwarzać. Jako składnik enzymów biorą udział w regulowaniu pracy organizmu.
- Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należ m. in. witamina C oraz witaminy z grupy B. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zaliczamy m. in. witaminy A, D, E i K.
- Pierwiastki, które występują w organizmie w dużej ilości, nazywamy makroelementami. Do mikroelementów zaliczamy pierwiastki występujące w małej ilości.
- Woda spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji: stanowi środowisko reakcji chemicznych i rozpuszczalnik różnych związków, uczestniczy w termoregulacji, umożliwia usuwanie zbędnych substancji.
BUDOWA I ROLA UKŁADU POKARMOWEGO.
- Zadaniem układu pokarmowego jest pobieranie pokarmu, trawienie i wchłanianie produktów trawienia oraz usuwanie niestrawionych resztek pokarmu.
- Układ pokarmowy jest zbudowany z przewodu pokarmowego, który tworzą: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, oraz z gruczołów trawiennych: ślinianek, wątroby i trzustki.
- W jamie ustnej, żołądku i jelicie cienkim zachodzą procesy trawienia, dzięki którym z cukrów złożonych powstają cukry proste, z białek - aminokwasy, a z tłuszczów glicerol i kwasy tłuszczowe.
- W jelicie cienkim produkty trawienia białek i cukrów są wchłaniane bezpośrednio do krwi, a produkty trawienia tłuszczów - najpierw do limfy. Powierzchnię wchłaniania znacznie zwiększają liczne kosmki - wyrostki błony śluzowej jelita.
HIGIENA I CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGO.
- Prawidłowa dieta powinna dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz zapewnić odpowiednią ilość energii.
- Piramida zdrowego żywienia i stylu życia przedstawia odpowiednie proporcje między poszczególnymi grupami żywności w diecie oraz poziom aktywności fizycznej.
- Do najczęściej występujących chorób układu pokarmowego należą : próchnica, choroby pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe oraz rak jelita grubego.
- Najczęściej występujące zaburzenia odżywiania to anoreksja i bulimia.