Pomoże ktoś ??¿???????



Pomoże Ktoś class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

ĆWICZENIE  3 a)

Rozwiązaniem nierówności jest przedział:   - 4 ≤ x ≤ - 3  ⇒  x ∈ ⟨-4, -3⟩

3 b)  Rozwiązaniem nierówności jest przedział   - 1 < x < 5  ⇒  x ∈ (-1, 5)

3 c)  Rozwiązaniem nierówności jest przedział:

(- ∞ < x ≤ - 6) ∨ (0 ≤ x < + ∞)  ⇒  x ∈ {(- ∞ < x ≤ - 6⟩ ∪ ⟨0 ≤ x + ∞)}  

Szczegółowe wyjaśnienie:

ĆWICZENIE  3 a)

(x + 3)(x + 4) ≤ 0.    Po lewej stronie nierówności mamy równanie paraboli (równanie kwadratowe) w postaci iloczynowej, gdzie równanie ogólne

y = ax² + bx + c = a(x - x1)(x - x2),  gdzie  x1, x2;  a w naszym przykładzie  

x1 = - 4,    x2 = - 3,  są miejscami zerowymi paraboli  (rozwiązaniami równania kwadratowego).

Nawet nie musimy tutaj niczego obliczać czy rysować parabolę w układzie współrzędnych  0xy (wykres paraboli możemy sobie narysować w wyobraźni). Wystarczy następująca analiza:

1.  Współczynnik przy  x²,  a > 0, to oznacza, ze parabola skierowana jest wierzchołkiem do dołu.

2.  W miejscach zerowych, w punktach na osi  0x,   x1 = - 4,    x2 = - 3,  wykres paraboli przecina oś 0x, to znaczy, ze w tych punktach wartość

funkcji  f(x) = y = 0.

3.  W rozważanej nierówności rozważamy ten kawałek wykresu paraboli, który leży po niżej osi  0x, a więc rozwiązaniem nierówności jest przedział na osi Ox między punktami  -4  i -3;  należy tylko jeszcze zwrócić uwagę, że w nierówności  występuje znak  ≤ 0,  to oznacza, ze rozwiązaniem nierówności jest przedział zawarty miedzy punktami  - 4  i - 3   ale razem z  tymi skrajnymi punktami  przedziału  [ przedział obustronnie domknięty ]. na osi 0x punkty takiego przedziału zaznacza się pełną pogrubiona kropką - gdyby w nierówności występował znak  < 0, wtedy przedział nie zawierał by tych punktów skrajnych [ (przedział otwarty) ] a na osi  0x taki przedział zaznacza się dużą kropką (a raczej kółeczkiem) w środku pustą.

Ostatecznie rozwiązaniem nierówności jest przedział:  Odpowiedź:  

  - 4 ≤ x ≤ - 3   ⇒  x ∈ ⟨-4, -3⟩

b)   - (x - 5)(x + 1) > 0   Na podstawie analizy przeprowadzonej w przykładzie  a),  widzimy, że współczynnik przy  x²,  a < 0, to parabola skierowana jest wierzchołkiem do góry, miejsca zerowe są  x1 = - 1,  x2 = 5, znak nierówności jest  > 0, a więc rozważamy ten kawałek wykresu paraboli, który leży  nad osią  0x.

Szukanym rozwiązaniem nierówności jest przedział na osi  0x zawarty między punktami   - 1  i  5,  ale bez tych skrajnych punktów przedziału         [ (przedział otwarty) ].

Rozwiązaniem nierówności jest przedział   - 1 < x < 5  ⇒  x ∈ (-1, 5)

c)   2x(x + 6) ≥ 0  Na podstawie analizy jak w przykładzie  a)  widzimy, że współczynnik   a > 0,  a więc parabola skierowana jest wierzchołkiem do dołu, miejscami zerowymi są punkty na  osi   0x:   x1 = - 6,  x2 = 0.

Znak nierówności jest  ≥ 0, a więc rozważamy ten (("kawałek wykresu")), który leży nad osią  0x)  :)

((Bardzo przepraszam, może to się da "wyciąć" bo już nie kawałek a wielki wielki wielki kawał wykresu, bo zabraknie kartek zeszytów w całej szkole ..., zabraknie obszaru całej Polski, by ten wykres paraboli  narysować, ale płaszczyzna, na której byśmy chcieli ten wykres narysować  rozprzestrzeni się w nieograniczoną przestrzeń wszechświata..., minie wszystkie gwiazdy i planety, od których jeszcze światło do nas nie doleciało i dalej będzie leciała..., bo jak sobie wyobrazić w przestrzeni jakieś ograniczenie dla   + czy - nieskończoności ..., bo gałęzie tej paraboli będą się właśnie rozprzestrzeniać od lewej strony od -  do punktu - 6, ale razem z punktem - 6, a z prawej strony od punktu  0 razem z punktem 0 do + nieskończoności.))

(Czas zejść z powrotem na ziemię):

Rozwiązaniem nierówności jest przedział, z lewej strony paraboli ograniczony  od   - ∞ < x ≤ -6,   z prawej strony   0 ≤ x < + ∞     to

(- ∞ < x ≤ - 6) ∨ (0 ≤ x < + ∞)  ⇒  x ∈ {(- ∞ < x ≤ - 6⟩ ∪ ⟨0 ≤ x + ∞)}