Odpowiedź :
Zad.1
Zenon
Kition
obywatelstwa (?)
starożytności
Rzymianie
Zad. 2
a) deszcz symbolizuje złą sytuację w życiu człowieka, niekoniecznie pogodową, która jest niezależna od niego i nie może nic z nią zrobić.
b) widząc deszcz, stoik akceptuje ze spokojem, że taka już kolej rzeczy. Nie rozpacza nad tym, ale nie próbuje też szukać w tym pozytywów.
c) stoik nie daje ponieść się emocjom. Biernie przyjmuje fakt, że zaczęło padać. Epikurejczyk zaś, widząc kałuże, od razu dostrzega coś, z czego może czerpać przyjemność i nie kryje swojej radości z tego powodu
Zad. 3
naturą
emocji
harmonii
spokoju
równowagi
Zad. 4
prawda – w naturze nie występuje kłamstwo, wynika ono z próby ludzi sztucznej poprawy swojej sytuacji, np. uniknięcia konsekwencji.
sprawiedliwość – sprawiedliwość jest wydawaniem takich sądów, jakie powinno się wydać, jakie są słuszne, a więc: naturalnych.
wielkoduszność – człowiek wielkoduszny o swoją społeczność troszczy się bardziej niż o siebie. W naturze ważniejsza od jednostki jest całość.
umiarkowanie – nieumiarkowanie oznacza skupianie się na sobie, swoich emocjach i potrzebach i dążenie do własnych celów za wszelką cenę, nawet wbrew naturalnemu porządkowi rzeczy.
Zad. 5
Może być, jak chcesz, np.
5. Zrodziliśmy się do pomocy wzajemnej.
4. Jeżeli co cię zbytnio gniewa lub trapi, pomyśl, że krótkie jest życie ludzkie i że wnet wszyscy spoczniemy w trumnie.
3. Trzeba przedtem wiele poznać okoliczności, by wydać sąd na pewnej podstawie oparty o czyimś postępowaniu.
2. Pamiętaj, że i ty pod wielu względami błądzisz. A jeżeli wstrzymujesz się od jakich błędów, to masz skłonność do ich popełniania.
1. Nie postępowanie innych dręczy nas, bo ono zależy od ich woli, ale nasze o nim sądy. Usuń je.