Odpowiedź :
Odpowiedź: Chrześcijaństwo jest obecnie jedną z głównych religii monoteistycznych dominujących na świecie. Jego początki wiążą się nieodłącznie z cywilizacją antycznego Rzymu. Cesarstwo rzymskie miało ogromny wpływ na kształtowanie się chrześcijaństwa, podobnie jak wyznawcy Chrystusa na dzieje cesarstwa. Porównanie obu tych zjawisk pozwoli nam na ukazanie stosunku chrześcijan wobec panowania rzymskiego.
Za terminus post quem omawianego problemu uznać należy działalność Jezusa Chrystusa i jego uczniów na terenach Palestyny, dającą podwaliny pod nową religię. W terminus ante quem zawiera się panowanie Teodozjusza Wielkiego, który uczynił chrześcijaństwo religią państwową. W tym okresie Kościół staje się dominującą siłą w cesarstwie.
Istnieją dwa rodzaje źródeł opisujących początki chrześcijaństwa. Pierwsze to utwory uważane przez wyznawców za natchnione, czyli kanon Nowego Testamentu, a zwłaszcza cztery Ewangelie, opisujące działalność Jezusa Chrystusa, Dzieje Apostolskie, przedstawiające początki Kościoła i działalność św. Pawła oraz listy apostolskie kierowane do założonych wspólnot. Dużą wartość z pism chrześcijańskich mają również pisma apokryficzne. Ze źródeł pozachrześcijańskich można tu wymienić rzymskie i żydowskie (Swetoniusz, Tacyt, Pliniusz Młodszy, Józef Flawiusz).
Wyjaśnienie: