Odpowiedź :
Odpowiedź:
Cesarstwo Austriackie. Państwo to nękane było napięciami społecznymi, i narodowościowymi. Nic dziwnego że Wiosna Ludów w Cesarstwie miała trzy, ogniska – w Pradze, Wiedniu i na Węgrzech.
Powstanie na Węgrzech wybuchło w 15.03.1848 roku, kiedy to patrioci i nacjonaliści węgierscy ogłosili w swoim walkę o konstytucję i szeroką autonomię . Wobec równoczesnych niepokojów w innych częściach państwa, władze cesarskie musiały podjąć rozmowę z rebeliantami. 17.03 cesarz zgodził się na powołanie rządu węgierskiego. Było to działanie na zwłokę, sami Węgrzy różnili się w kwestii swoich żądań .Niemożliwość znalezienia porozumienia, i Austrii, popierającej bunty mniejszości słowiańskich przeciwko Węgrom doprowadziły do otwartej wojny.
22.09.1848 powstał Komitet Obrony Narodowej, na którego czele stanął węgierski patriota, Lajoth Kossuth. Rozpoczęto też formowanie własnych sił zbrojnych. Zmiany zaszły w Austrii, gdzie na tron wstąpił Franciszek Józef I, gotów zakończyć rewolucje siłą. W rezultacie wkroczenia wojsk austriackich na tereny Węgier powstańcy utracili na samym początku roku 1849 Budę i Peszt.
Ostatecznie sejm węgierski, ogłosił oficjalnie niepodległość Węgier i detronizację cesarza Franciszka Józefa. Władc austriacki uzyskał pomoc rosyjską. Cara rosyji Mikołaja I, Armia rosyjska wkroczyła wkrótce na Węgry, gdzie zwyciężyła Austria.
W sierpniu 1849 roku dowódcą wojsk węgierskich został Polak, generał Józef Bem (wcześniej wojskami węgierskimi dowodził też inny polski dowódca, gen. Henryk Dembiński). Nie mógł on jednak przechylić szali zwycięstwa na korzyść węgierską. 9.08.1849 Węgrzy przegrali bitwę pod Temeswarem, a ostatecznie kapitulowali pod Vilagos, cztery dni później. Zwolennicy powstania uciekli do Turcji, a na Węgry spadły represje. Kraj ten został spacyfikowany.