Odpowiedź :
Odpowiedź:
Destylacja ropy naftowej czyli ciekłej mieszaniny węglowodorów to proces prowadzący do otrzymania składników ropy. W procesie destylacji wykorzystuje sie różnicę temperatur wrzenia poszczególnych skladników ropy. Przed destylacją należy ropę odgazować i odwodnić oraz oczyścić.
Destylacje przeprowadza się w rafineriach i zakładach petrochemicznych. Sam proces przebiega w kolumnach destylacyjnych na pólkach w kórych panuje określona temperatura . Do tych półek wpływają pary a dołem wychodzi skroplona ciecz. Odbierając ciecz z odpowiednich półek otrzymuje się frakcje o określonym zakresie temperatur.
Frakcje destylacji ropy naftowej:
I temp: do 40 st. C-->gazy rafineryjne ; CH4,C2H6, C3H8,C4H10
II temp 40-180 st. C: --> benzyny lekkie, średnie i ciężkie,od C5 - C12
III temp. 180-280st. C --> nafty od C12 do C15
IV temp. 280-350 st. C --> oleje napędowe ,od C 14- C20
V temp. > 380 st. C --> mazut -pozostałość po destylacji ropy
Te frakcje ropy naftowej muszą być poddane dalszej przeróbce ,by nadawały się do użycia.
Rope naftowa poddaje sie procesowi reformingu i krakingu.,zeby spełniala odpwiednie parametry.Najważniejszym parametrem jest liczba oktanowa LO ,która określa odporność benzyny na tzw. spalanie detonacyjne. Benzyn a w silniku powinna się spalać równomiernie i nie za szybko.,by nie powodować stukania i wczesnego zużycia silnika pojazdu.
Dlatego tę własciwość określa wzorzec izooktanu o LO=100 i n-heptanu o LO=0. Im wyższa LO tym lepsza benzyna. W Polsce benzyny mają LO=98%,co oznacza,ze benzyna ma takie własciwości jak mieszanina 98% izooktanu i 2% n-heptanu.
Proces reformingu polepsza LO frakcji benzynowej . Polega on na poddaniu benzyny procesowi izomeryzacji lańcuchów prostych do rozgałęzionych oraz cyklizacji i aromatyzacji , odbywa sie to w wysokich temperaturach i wobec katalizatora,którym jest platyna.
Kraking katalityczny to proces otrzymywania benzyny z olejów ,gdzie w wysokiej temperaturze ok. 500st.C rozpadają się długie łancuchy węglowodorów na krótsze .Katalizatorem sa zeolity i glinokrzemiany oraz AL2O3
Oba procesy przebiegają równocześnie i powodują otrzymanie większej ilości benzyny i lepszej jakościowo.