Odpowiedź :
Odpowiedź: ad1.Cywilizacja doliny Indusu, zwana także Kulturą Indusu, Cywilizacją Indusu-Saraswati, Kulturą harappańską, Kulturą Mohendżo-Daro itp. – pierwsza historyczna cywilizacja na obszarze subkontynentu indyjskiego, rozwijająca się w okresie 3300–1300 p.n.e.
ad2Według danych oficjalnych pochodzących z 2013 roku Indie posiadały ponad 200 miast o ludności przekraczającej 250 tys. mieszkańców. Największe miasto Mumbaj (Bombaj) oraz była stolica kraju Delhi liczą ponad 10 milionów mieszkańców; 44 miast z ludnością 1÷10 mln.; 55 miast z ludnością 500÷1000 tys. oraz reszta miast poniżej 500 tys. mieszkańców.
W Indiach miasta można podzielić na 3 kategorie:
z ludnością powyżej 5 000 000 mieszkańców - Megacity
z ludnością od 1 000 000 do 4 999 999 - Metropolis
z ludnością od 500 000 do 999 999 - Sub-Metropolis
ad 3 Ariowie (lub Indo-Irańczycy) – termin używany dawniej dla indoirańskiego odłamu ludów indoeuropejskich, który w III i II tysiącleciu p.n.e. zamieszkiwał Azję Środkową, by następnie rozprzestrzenić się na tereny Afganistanu, Iranu (ludy irańskie) i Indii (Indoariowie).
ad 4.system kastowy - system społeczny ukształtowany jeszcze w starożytnych Indiach i sankcjonujący podział społeczeństwa na liczne zamknięte grupy (kasty) strzegące swej tradycyjnej odrębności. Przynależność do kasty jest dziedziczna i nie można jej zmienić, gdyż każda kasta zajmuje określoną pozycję w hierarchii społecznej i czerpie z tego określone przywileje, które dodatkowo są określone i zatwierdzone przepisami prawnymi i religijnymi. Każda kasta broni interesów swoich członków i walczy o lepszą pozycję w hierarchii. W XX w. kast w Indiach było ok. 3 tys. i pomimo oficjalnego ich zniesienia (po II wojnie światowej) podział ten nadal bardzo silnie tkwi w mentalności Hindusów.
ad 5 : cechy :
Cechy charakterystyczne hinduizmu są następujące: cześć oddaje się jednemu bogu, który przejawia się pod postaciami męskiej i żeńskiej energii, największym autorytetem, cieszą się księgi „Wedy” i teksty normatywne, religia jest niespójna tzn. wyraźnie wyodrębnia się ugrupowanie siwaickie i wisznuickie,
bóstwa:
W hinduizmie istnieje wiara w bóstwa – dewy (bóstwa męskie) i dewi (bóstwa żeńskie), które są zwykle traktowane albo jako emanacje jedynego Boga lub (rzadziej) jako istoty niższe (odpowiedniki aniołów w religiach abrahamowych ). Ich przeciwnikami są źli asurowie . Hinduizm ma ogromny zbiór świętych pism.
Wyjaśnienie:
proszę o naj.
pomoże mi to w rozwoju profilu