Odpowiedź :
1.
Romuald Traugutt przywódca powstania, ukazany został jako bohater, patriota, który potrafi dobrze dowodzić swą armią i motywować ludzi do wysiłku, walki. Pisarka mitologizuje Traugutta, określając go jako człowieka „świętego” i porównując kolejno do Chrystusa, Mojżesza i Leonidasa. Jest to literacka kreacja narodowego świętego - Orzeszkowa
przedstawia go jako wodza świętego imienia, świętego: „Wodzem ich był człowiek świętego imienia, które brzmiało: Romuald Traugutt”. Określenie „człowiek świętego imienia” wskazuje na niekwestionowaną religijność wodza. Bohater jak Chrystus, wziął na ramiona krzyż „narodu swego”. co porównane zostaje w sensie historycznym do męki Chrystusa. Jest też Traugutt romantycznym Mojżeszem, który podąża za słupem ognistym, w którym zgorzał. To podkreśla jego ofiarę, męczeńską śmierć: „Nie tutaj zgorzał. Nie w tej mogile śpi. Kędyś daleko.”
2.
Romuald Traugutt nazwany został Leonidasem ze względu na swoją mądrość, szlachetność i odwagę. Porównanie to wskazuje również na heroizm, honor i bezkompromisowe oddanie dla Ojczyzny.
3.
Maryś (Marian) Tarłowski - młody chłopiec, który ginie podczas walki.
Aniela - siostra Marysia
Jagmin - przyjaciel Marysia, przypominający sylwetką Rzymianina - Jagmina, zakochany w Anieli, gniew powstaniu