Odpowiedź :
Odpowiedź:
Jadwiga Andegaweńska urodziła się w Budzie na Węgrzech ok.1373-1374 roku. Była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Była wykształcona, znała kilka języków obcych. Jako dziecko została zaręczona z Wilhelmem z dynastii Habsburgów. Po śmierci ojca ( na mocy wydanego przez niego w 1374 r. przywileju w Koszycach) została władczynią Polski i koronowana w październiku w roku 1384 r. na króla Polski. Za zerwanie zaręczyn Wilhelm miał otrzymać odszkodowanie. W 1385 roku w Krewie została zawarta unia między Polską i Litwą. Władysław Jagiełło zobowiązał się do przyjęcia chrztu, chrystianizacji Litwy i małżeństwa z Jadwigą. Wielki książę litewski Władysław Jagiełło przyjął chrzest i poślubił Jadwigę w 1386 roku oraz został koronowany na króla Polski. Po ślubie wspólnie sprawowali władzę. Jadwiga prowadziła rozmowy z wielkim mistrzem Zakonu krzyżackiego w sprawie zwrotu ziemi dobrzyńskiej, przyjęła hołd lenny od mołdawskiego hospodara Piotra I, stała też na czele wyprawy na Ruś Czerwoną. Dbała też o rozwój polskiej kultury, sztuki i nauki. Zapisała cały swój majątek w testamencie Akademii Krakowskiej.
Na jej zlecenie przetłumaczono na język polski Księgę Psalmów (Psałterz floriański). Uzyskała zgodę papieża na utworzenie fakultetu teologii Akademii Krakowskiej. Ufundowała wiele kościołów, klasztorów, wspierała chorych i ubogich, królowa była kochana przez naród, dzięki niezwykłej dobroci.
22 czerwca 1399 roku roku urodziła córkę, dziecko zmarło 13 lipca 1399 r, a Jadwiga zmarła 17 lipca 1399 roku.
Królowa Jadwiga w 1979 r została beatyfikowana, a kanonizowana 8 czerwca 1977 roku przez papieża Jana Pawła II, jest świętą Kościoła katolickiego i patronką Polski.
W 1400 roku Akademia Krakowska została odnowiona dzięki fundacji królowej Jadwigi.