Rozwiązane

Na rysunkach przedstawiono schemat pewnego doświadczenia. Do każdego z naczyń (A, B i C) włożono probówkę z 5 cm3 1% roztworu skrobi. We wszystkich naczyniach (A, B i C) umieszczono również probówki z 1 cm3 świeżo pobranej śliny. Naczynia umieszczono w łaźniach wodnych
o różnych temperaturach. Następnie przelano ślinę do roztworu skrobi i co minutę pipetą pobierano po kropli każdej z mieszanin i przy pomocy płynu Lugola testowano na obecność skrobi. Dla każdego zestawu (A, B i C) notowano czas, po jakim kropla mieszaniny już nie zmieniała barwy na czarno- niebieską (negatywny test skrobiowy).

4.1. Sformułuj problem badawczy do tego doświadczenia

4.2. Podaj, w którym naczyniu najszybciej nastąpi strawienie skrobi i dlaczego.

4.3. Podaj, w którym z naczyń test skrobiowy będzie pozytywny po zakończeniu doświadczenia
i dlaczego.



Na Rysunkach Przedstawiono Schemat Pewnego Doświadczenia Do Każdego Z Naczyń A B I C Włożono Probówkę Z 5 Cm3 1 Roztworu Skrobi We Wszystkich Naczyniach A B I C class=

Odpowiedź :

4.1. Sformułuj problem badawczy do tego doświadczenia:
Wpływ temperatury na aktywność enzymu - amylazy ślinowej.

4.2. Podaj, w którym naczyniu najszybciej nastąpi strawienie skrobi i dlaczego.

Najszybsze strawienie skrobi nastąpi w naczyniu oznaczonym literą B, ponieważ temperatura panująca w tej łaźni wodnej stanowi temperaturę optymalną dla aktywności enzymu - amylazy ślinowej odpowiedzialnej za hydrolizę skrobi.

4.3. Podaj, w którym z naczyń test skrobiowy będzie pozytywny po zakończeniu doświadczenia i dlaczego.
Test skrobiowy będzie pozytywny w naczyniu C, ponieważ w tej temperaturze (50 stopni C) doszło do denaturacji enzymu w ślinie - amylazy ślinowej, w wyniku czego enzym ten utracił swoją aktywność i nie doszło do hydrolizy skrobi, przez co po dodaniu płynu Lugola barwa czarno-niebieska była wciąż widoczna.