„Zachowaj się tak, jakbyś chciałbym, aby wobec ciebie się zachowano” tak raz powiedział Władysław Bartoszewski. I takie słowa stały się mottem wielu Polaków a może nawet, niektórych obcokrajowców. W mojej rozprawce postaram się udowodnić, że zgadzam się ze słowami Władysława Bartoszewskiego o tym, że z całą pewnością warto być przyzwoitym.
Zacznę od słów „w życiu trzeba być przyzwoitym”, nie można zdradzić swoich ideałów, wartości, samego siebie, drugiego człowieka w imię luksusu, większych pieniędzy, wygodnej posady itp. Tylko życie w zgodzie ze swoim sumieniem i z innymi pozwała nam żyć lepiej i być szczęśliwszym. Dla profesora Bartoszewskiego ważną rolę w życiu odgrywała nadzieja, wiara w Boga i optymizm. Według niego dzięki tym wartościom człowiek może wspierać tych, którzy utracili nadzieję i boją się o swoje życie. Najlepiej ilustrują to słowa „Życie nauczyło mnie dzielić się nadzieją na przyszłość. Owocuje to-dla innych, a szczególnie dla prześladowanych i dla nas samych. To jest wiara, którą w sobie zachowałem".
Z kolei definicja zachowania przyzwoitego według Bartoszewskiego jest krótka: „We wskazaniu, jak należy się zachować w życiu, olbrzymią rolę odgrywają autorytety. Mam to szczęście, że nie podporządkowałem się fałszywym autoryletom-dodał. W jaki sposób szukać ludzi przyzwoitych: -Trzeba sobie zadać pytanie: czy tej osobie powierzyłbym klucze do domu, portfel walizkę na dworcu? Wstrząsa mną, gdy na pierwszych stronach gazet widzie twarze ludzi, którym bym nigdy nic nie powierzył"-mówi profesor Bartoszewski. Dlatego, aby ludzie byli przyzwoici powinni starać się żyć takimi zasadami i wartościami jak: „Nie dać się poniżać. Pomagać innym. Oceniać ludzi za to, jakimi są. Za uczciwość i pracowitość, być tolerancyjnym i umieć przebaczać. Nie kultywować w sobie wspomnienia zła. Szukać tego, co łączy.” Tylko wuwczas, gdy będziemy się starać żyć przyzwoicie świat, który tworzymy będzie lepszy. A ludzie, któźy na nim żyją będą szczęśliwsi. Wszyscy na tym skorzystamy.