Proszę pomocy!!!!!!!
Psalmy
Greckie słowo „psalmos” oznacza szarpanie strun instrumentu podobnego do harfy, a także pieśń dziękczynną wykonywaną przy akompaniamencie tego instrumentu. Psalmy to poetyckie utwory, w których człowiek daje wyraz swej postawie wobec Boga: skarga, prośba, zaufania, uwielbienie, dziękczynienie, pochwała. Kanoniczny zbiór psalmów obejmuje 150 utworów, pochodzących od różnych autorów żyjących od czasów Saula i Dawida aż do czasów machabejskich (II w. przed Chrystusem). 73 psalmy przypisuje się Dawidowi, który był poetą i muzykiem.
Treść psalmów wiąże się z różnymi przeżyciami religijnymi. Jedne wysławiają i wielbią Boga w historii Izraela lub w przyrodzie, inne mają treść dziękczynną, jeszcze inne to psalmy pokutne i skargi (lamentacje), które błagają Boga o pomoc i zmiłowanie oraz przebaczenie grzechów. Pozostałe to hymny na cześć Pana- Króla- oraz psalmy dydaktyczne- mądrościowe. Wiele psalmów ma sens mesjański. W niektórych psalmach natrafimy na złorzeczenia, które są wyrazem bólu i lęku, w stylu wschodniej przesady, ale i ufności w Bożą sprawiedliwość.
Psalmy śpiewano i odmawiano w liturgii oraz w życiu codziennym jako modlitwę. Psalmami modlił się Pan Jezus, na krzyżu odmawiał Ps 22. Modlitwę psalmami przejęli od narodu wybranego pierwsi chrześcijanie i jest ona zachowana w Kościele aż do dziś. Modlimy się psalmami w czasie Eucharystii (psalm responsoryjny) oraz w Liturgii Godzin- modlitwa brewiarzowa, która jest obowiązkowa dla osób zakonnych i duchownych. Zachęca się by i świeccy (czyli my) korzystali z bogactwa tej modlitwy.
PYTANIA:
1.Co to jest psalm?
2.Kto pisał psalmy?
3.Ile mamy psalmów i jak je dzielimy?
4.Kiedy dzisiaj modlimy się psalmami?