Jakie są wizerunki matek w literaturze odwołaj się do Przedwiośnia Stefana Żeromskiego i innej lektury obowiązkowej z liceum. Prace napisz w formie rozprawki



Odpowiedź :

Wstęp:

Matka, to osoba kochająca swoje dziecko, gotowa poświęcić dla niego wszystko. Cieszy się z jego szczęścia a bardzo cierpi gdy  dzieje mu się krzywda, lub  je straci.

Teza: Matka przedstawiana jest w dziełach w wyidealizowany sposób.

Argumenty:

1. Odwołanie do  - „Przedwiośnia“ Stefana Żeromskiego

- Pani Jadwiga Baryka jest matką pracowitą, zaradną, nadopiekuńczą,  kochająca ponad życie swojego jedynaka Cezarego. Dla niego naraża życie, zdobywając za ukryte pieniądze żywność podczas  rewolucji w Baku. Choć brakuje jej sił,  nie skarży się, gdyż Cezary jest sensem jej życia.

2. Odwołanie do „Dziadów“ cz. III Adama Mickiewicza

- W scenie VIII pojawia się  pani Rollison –matka więzionego i  torturowanego chłopca. Jest to niewidoma kobieta, bardzo kochająca swojego syna. Płacze i prosi Senatora o litość dla swojego dziecka. Jest ufna, w jej słowach pojawia się nadzieja na uwolnienie syna. Chciałaby go chociaż zobaczyć lub wyprosić pozwolenie na wizytę księdza u niego. .Wierzy, że Senator nic nie wie o torturach

W następnej scenie pani Rollison wbiega na bal, oskarża Senatora o zabicie jej syna. Jest zrozpaczona, bo jej syn wypadł przez okno.

Zakończenie:

Matka ukazywana jest przez artystów jako  troskliwa i opiekuńcza, kochająca, poświęcająca się dla ukochanego dziecka. Jej miłość  jest oczywista i  bezinteresowna.