Odpowiedź :
ALLEL jest to jakby wersja tego samego genu, różni sie przeważnie kilkoma nukleotydami. W organizmach diploidalnych allele zawsze występują w parach w zależności od typu genu (dominujący lub recesywny) moze dojść do jego ujawnienia.
FENOTYP jest to to co widzimy czyli efekt ekspresji genu (kolor, wzrost, cechy fizjologiczne)
GEN jest to najprościej mówiąc fragment DNA ktory determinuje budowę i syntezę określonego białka.
GENOTYP to zbiór genów danego osobnika warunkujących jego właściwości dziedziczne. Czyli sa to wszystkie allele danego osobnika, które potencjalnie moze przekazać następnemu pokoleniu.
1 prawo mendla czyli prawo czystości gamet. Chodzi w nim o to, że w komórkach somatycznych geny są zawsze sparowane (są diploidami) i występują w 2 wersjach genu np aa, AA, Aa. Natomiast do GAMET (czyli kom rozrodczych) w wyniku podziału mejotycznego moze trafić tylko 1 allel z danej pary, np. A lub a.
Udowodnił to właśnie Mendel krzyżując 2 homozygoty recesywną z dominującą (kwiaty białe z czerownymi). Ponieważ każde z rodziców wytwarzało tylko 1 rodzaj gamet (dominującą- A lub recesywna-a) wszystkie powstałe osobniki musialy być heterozygotami(Aa) Jak się okazało wszystkie powstałe rośliny były czerwone co oznaczało że gen ten jest dominujący (w przypadku heterozygoty cecha ujawnia się). Natomiast w wyniku krzyżowania osobników o czerwonych kwiatach z pokolenia I uzyskał potomstwo (pokolenie II) mieszańców zarówno o kwiatach czerwonych jak i białych w stosunku 3:1. (Krzyzowke wrzucam na zdjęciu) Czyli najważniejszy wniosek jest taki, że każda komórka płciowa musi zawierać po 1 allelu danego genu (połowę materiału genetycznego) natomiast po połączeniu z drugą komórka płciową powstaje komórka diploidalna.
Wiem że jest to dość zagmatwane na początku XD ale da się z tym oswoić;) Mam nadzieję że chociaż minimalnie rozjaśniłem temat :D GL/HF