Odpowiedź :
Odpowiedź:
1-była to polityka państw polegająca na utrzymaniu w zależności politycznej słabo rozwiniętych krajów
2-Są to jedno państwo które jest zależne od drugiego
3- Rywalizowali oni o nowe terytoria, ktore byly bogate w surowce mineralne. Nowe terytoria otwieraly nowe rynki zbytu na towary tworzone w "centrum" imperium. Warto wspomniec tez o tym ze bylo przeludnienie w tych panstwach czyli nowe terytorium dawalo nowy dom dla tysiecy kolonialistow. Czesc z nich byla wiezniami czyli byli wywozeni za kare ( Wielka Brytanie wywozila ich na Australie)
4- określenie używane w odniesieniu do imperium o terytorium tak rozległym, że w dowolnym momencie jest takie miejsce na jego powierzchni, gdzie trwa dzień. W zasadzie dotyczyło ono dwóch światowych mocarstw dominujących w skali globalnej: imperium hiszpańskiego i imperium brytyjskiego.
5-
6- Wojna zakończyła się klęską państw centralnych, likwidacją mocarstw Świętego Przymierza oraz powstaniem w Europie Środkowej i Południowej licznych państw narodowych. Była też jedną z głównych przyczyn rewolucji lutowej i rewolucji październikowej w Rosji. W jej wyniku zginęło ponad 14 milionów ludzi. Mimo ogromu strat i wstrząsu wywołanego nimi, wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co 21 lat później doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. I wojna światowa była zderzeniem XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną strategią i taktyką. Wybuch I wojny światowej wyznaczył symboliczny koniec wieku XIX oraz koniec hegemonii europejskiej na świecie. Od jej zakończenia coraz większą rolę w stosunkach międzynarodowych zaczęły odgrywać Stany Zjednoczone i utworzony w 1922 r. ZSRR[1].
7-I wojna światowa to konflikt, który rozpoczął się w 1914 r. Państwa, które wzięły z nim udział podzieliły się na dwa wrogie sobie bloki – trójprzymierze i trójporozumienie (ententa). Trójprzymierze utworzyły: Niemcy, Austo-Węgry, Turcja i Bułgaria.
8-Trójporozumienie: Rosja, Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone, Japonia i Włochy (te ostatnie w 1915 r. odłączyły się od bloku państw trójprzymierza). Stany Zjednoczone do konfliktu przyłączyły się dopiero w 1917 r.
9-Wspólnym założeniem dla planów głównych mocarstw europejskich (Niemcy, Austro-Węgry, Francja, Rosja) było przekonanie o wyższości ofensywy nad defensywą, a w związku z tym nastawienie na jak najszybsze zmobilizowanie własnych armii i zaatakowanie przeciwnika.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieje że pommogłam:]