Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Utleniacz to substancja która ulega redukcji na skutek pobierania elektronów od substancji utlenianej. Reduktor to substancja, która uletnia się w wyniku oddawania elektronów substancji redukowanej
2.Utlenianie i Redukcja to procesy chemiczne , które zachodzą kiedy między atomami albo cząsteczkami dochodzi do wymiany elektronów.
3.
1. Utlenienie polega na oddawaniu elektronów przez atomy lub grupy atomów (proces dezelektronacji).
2.
Utleniacze i reduktory. Zgodnie z elektronową interpretacją procesów utlenienia-redukcji utleniaczami są atomy, jony lub cząsteczki posiadające zdolność przyjmowania elektronów tzn. odbierania ich od innych atomów lub grup atomów, powodując w ten sposób ich utlenienie.Reduktorami są atomy, jony lub cząsteczki posiadające zdolność oddawania elektronów innym atomom, jonom lub cząsteczkom, powodując redukcję tych substancji.Reduktory w procesie redukcji same ulegają utlenieniu. Reduktorami są przede wszystkim pierwiastki najbardziej elektrododatnie, np. metale I grupy układu okresowego takie jak sód Na, potas K, i inne a także wodór i węgiel.2.Utlenienie polega na oddawaniu elektronów przez atomy lub grupy atomów (proces dezelektronacji).
3. - Suma stopni utlenienia wszystkich atomów wchodzących w skład cząsteczki obojętnej wynosi zero, natomiast wchodzących w skład jonu równa się wartościowości jonu.- pierwiastkom w stanie wolnym przypisuje się stopień utlenienia O.- fluor we wszystkich swych połączeniach występuje w stopniu utlenienia -1.- tlen w swych połączeniach występuje w stopniu utlenienia -2. Wyjątek stanowią nadtlenki, np. BaO2, dla których przyjmuje się stopień utlenienia -1 oraz OF2, w którym tlen przyjmuje stopień utlenienia +2.- wodór przyjmuje w swych związkach stopień utlenienia +1. Wyjątek stanowią tlenki litowców i berylowców, w których jego stopień utlenienia równy jest -1.na sciaga jak wejdziesz w zastosowanie procesów utleniania i redukcji jest więcej napisane.