Odpowiedź :
a: Filtracja wstępna
1) Pobór wody ze źródła wód powierzchniowych lub gruntowych i magazynowanie w zbiornikach.
2) Szybka filtracja przez filtry piaskowe
b: Dodatek związków chemicznych
3) Dostosowanie odczynu pH poprzez dodatek tlenku wapnia oraz wodorotlenku sodu.
4) Dodatek FeCl3 w celu wywołania flokulacji do usunięcia kwasów humusowych i zawieszonej materii stałej. Osad jest poddawany procesowi koncentracji i pompowany na zewnątrz w celu bezpiecznego składowania i odwodnienia.
5) Zmiękczanie w zbiornikach, poprzez naturalne napowietrzanie lub z użyciem wodorotlenku sodu.
c: Filtracja naturalna
6) Infiltracja wody przez piaskowe wydmy w celu naturalnego oczyszczania. (Nie jest to stosowane we wszystkich miejscach.) Woda wchodzi do strefy wysyconej gdzie zlokalizowana jest woda gruntowa, a następnie zostaje poddana dalszemu oczyszczaniu biologicznemu. Jak tylko potrzebna jest do przygotowania wody pitnej, wydobywana jest za pomocą instalacji rurowych.
d: Dezynfekcja
7) Dezynfekcja z użyciem podchlorynu sodu lub ozonu. Zwykle preferowane jest ozonowanie, ponieważ ozon nie tylko zabija bakterie i wirusy, ale poprawia też smak i zapach wody oraz rozbija mikro-zanieczyszczenia. Ozon dyfunduje w wodzie w formie drobnych pęcherzyków i wnika w komórki mikroorganizmów na zasadzie dyfuzji przez ściany komórkowe. Niszczy mikroorganizmy albo poprzez zakłócenie procesu ich wzrostu lub zakłócenie funkcji oddychania i procesów transportu energii w ich komórkach.
e: Filtracja przez filtry piaskowe
8) Powolna filtracja przez filtry piaskowe w celu usunięcia przemysłowej mętności i szkodliwych bakterii. Filtry piaskowe są każdego dnia płukane zwrotnie wodą i powietrzem.
9) Filtracja na węglu aktywnym w celu dalszego usuwania materii wpływającej na smak i zapach wody i pozostałych mikro-zanieczyszczeń. Proces ten zachodzi kiedy woda przepływa przez warstwę granulowanego węgla aktywnego w filtrze. Płukanie zwrotne musi być regularnie przeprowadzane raz na rok w celu usunięcia zanieczyszczeń i reaktywacji węgla aktywnego.
f: Konserwacja i przechowywanie
10) Dodatek podchlorynu sodu w celu zachowania otrzymanej jakości wody. Nie wszystkie firmy przeprowadzają chlorowanie produkowanej wody pitnej. Woda jest w końcowym etapie doprowadzana do konsumentów poprzez system rurociągów i pomp.
11) Napowietrzanie w celu odzyskania zawartości tlenu po magazynowaniu.
12) Pozostająca woda może być przechowywana w zbiornikach z wodą pitną.