Rozwiązane

mógłby ktoś napisac opowiadanie na obojętnie jaki temat ale żeby były te słówka: pęcherzyki płucne, jama nosowa, błona śluzowa , oskrzela, dwutlenek węgla,tlen,azot,wymiana gazowa, chemoglobina, obiek płucny, wdech, wydech, skurcz mięśni, liczba oddechowa , glukoza ?
pliss na 13



Odpowiedź :

Wbiega Jasio spóźniony na zajęcia do sali biologicznej. Surowa pani Beatka, króra uczy biologii postanowiła, iż nie będzie tolerowac takiego zachowania. Od razu zaprosiła Jasia na środek klasy. Biedaczyna od razu się zestresował, ale nie tracil nadzeji, albowiem zakuwał całą noc. Nie czekając dłużej pani zaczęła go pytać:

- Opowiedz nam Jasiu o całym okładzie oddechowym, począwszy od jamy ustnej po pęcherzyki płucne, a kończąc na powodzie, dlaczego wdychane powietrze jest nam tak potrzebne.

- No więc proszę pani. Powietrze wdychamy jamą nosową, albo jamą ustną. Oddychanie nosem jest dla nas zdrowsze, ponieważ znajdują się tak gruczoły śluzowe oraz rzęski. Gruczoły nawilżają wdychane powietrze oraz tworzą blone śluzową nosa, a rzęski zatrzymują wszelkie brudy i pyłki, a następnie przesuwają je do gardła. Kolejno powietrze przechodzi przez krtań, tchawice, która jest pokryta nabłonkiem jednowarstwowym sześciennym rzęskowym, a następnie do oskrzeli i oskrzelików. Na zkaończeniach oskrzelików znajduja się pęcherzyki plucne (ps. zawsze jest w nich zalegające powietrze aby się nie zatykały) i to w nich zachodzi dyfuzja, czyli przekazanie tlenu do naczyn włosowatych, które oplatają pęcherzyki płucne, a z naczyń do pęcherzyków przekazywany jest CO2. Jest to część małego krwiobiegu krwionośnego, zwanym też obiegiem plucnym.

- Szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie Jasiu. A znasz moze sklad wdychanego i wydychanego powietrza?

- Jak najbardziej psze pani. Skład wdychanego powietrza to 81% azotu, 21% tlenu oraz 1% róznych sub., np para wodna, zanieczyszczenia, gazy szlachetne, tlenek węgla. A skład wydychanego powietrza to 81% azotu, 16% tlenu oraz 1% również różnych sub.

- Pięknie Jasiu! Ale nieodpowiedziałeś do końca na moje pierwsze pytanie. Dlaczego wdychane powietrze jest nam tak potrzebne i co nasz organizm z nim robi?

- Prosze się nie martwić, już śpiesze z odpowiedzią. Heboglobina, czyli białko plynące w naszej krwi, które zabarwia krew na czerwono, transportuje cząsteczki tlenu do setca, a z niego rozpoczyna się krwiobieg duży. Dzięki niemu tlen wraz z innymi sub. np glukozą i hormonami są dostarczane do wszystkich komórek w naszym ciele. W nich następuje uwalnianie energi. A dokładniej jest to proces chemiczny. Kiedy komórce zostanie dostarczony tlen i glukoza, to ona wytworzy wode, CO2 oraz energie potrzebną do pracy.

- Oj Jasiu, tego to ja sie po tobie nie spowiedziewałam! No więc powiedz mi jeszcze wszystko co wiesz o wdechu i wydechu, a z miejsca wpisze ci szósteczke do dzienniczka!

- Może pani już wpisywać. A więc wdech jest procesem czynnym, ponieważ wymaga pracy mięsni. Mięśnie międzyzebrowe się kurczą przy czym klatka piersiowa się rozszerza, a przepona kurczy się i spłasza. Ale wręcz przeciwnie następuje to wszystko przy wydechu. Jest on bowiem procesem biernym, poniewaz nie wymaga skurczu żadnych mięśni. Mięśnie międzyżebrowych się rozkurczają i rozluźniają, a przepona się również rozluźnia i uwypukla. A żeby pani nie miała wątpliwości co do szóstki to dodam jeszcze, iż ilość wdechów zdrowego czlowieka powinna wynosić od 12 do 17 na minute.

- Oby tak dalej! Widze, że naprawde zależało ci oby poprawić tą pałe na koniec roku ;>