Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. 7 listopada 1867r. Warszawa
2. Tata Marii to był Władysław Skłodowski był polskim nauczycielem, biologiem, publicystą i tłumaczem różnych języków. Wziął ślub dnia 3 lipca 1860r. z kobietą o imieniu Bronisława Boguska, była herbem Topór. Zmarł 4 lipca 1902 roku w Warszawie.
Mama Marii to polska lekarka, pierwsza polska ginekolożka, działaczka społeczna, niepodległościowa i kobieca. Urodziła się 28 marca 1865roku w Warszawie(królestwo polskie). Miała jednego brata Józefa Skłodowskiego był od niej starszy. Zmarła w dniu 15 kwietnia 1939 roku w Warszawie.
3.Rodzeństwem Marii byli: Zofia (1861–1876), Józef (1863–1937) – znany warszawski lekarz, Bronisława (1865–1939) – lekarka i działaczka społeczna i Helena (1866–1961) – nauczycielka. Kiedy Maria miała 9 lat, jej najstarsza siostra Zofia zmarła na tyfus.
4.Studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie, otrzymując licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. W domu prof. Kowalskiego poznała Piotra Curie, z którym w 1895 r. wzięła ślub i przyjęła obywatelstwo francuskie.
5.Maria Skłodowska rozpoczęła naukę na Sorbonie w listopadzie 1891. Jako przedmiot studiów wybrała matematykę i fizykę. Jej nauczycielami akademickimi byli Paul Appel, Henri Poincaré oraz Gabriel Lippmann – wybitni uczeni o światowej sławie. Życie i czas w Paryżu Maria dzieliła pomiędzy naukę i grę w amatorskim teatrze.
6.Ukończyła szkołę średnią w Warszawie ze złotym medalem, po czym przez osiem lat była nauczycielką. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie.
7.Maria Skłodowska-Curie W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich); następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii.
8.Była nią Marguerite Perey, doktorantka Marii Skłodowskiej-Curie. Wkrótce po porażce w Akademii ujawniony został romans Marii Skłodowskiej-Curie z fizykiem francuskim Paulem Langevinem, który trwał około roku, w latach 1910–1911.
9.Maria Skłodowska-Curie to znana na całym świecie polska wynalazczyni i dwukrotna laureatka nagrody nobla. Opracowała teorie promieniotwórczości, techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych, odkryła dwa pierwiastki rad i polon, tym samym zapisując się w historii jako jedna z największych wynalazczyń na świecie.
Wyjaśnienie: Napewno dobrze, mam nadzieję że pomogłam pozdrawiam:)