Odpowiedź :
Odpowiedź:
Najpierw należy ocenić czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne, Następnie należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.
Jeśli posiadamy, należy założyć rękawiczki. Do poszkodowanego podchodzimy w taki sposób, aby cały czas być widocznym (ograniczy to ruchy głową) i przystępujemy do oceny dziecka.
Ważnym, dodatkowym elementem jest zabezpieczenie ewentualnego krwawienia zewnętrznego. Jeśli to konieczne, należy delikatnie ucisnąć krwawiące miejsce ,tak, aby zahamować krwawienie. Należy co jakiś czas sprawdzać, czy wywierany ucisk jest wystarczający. W przypadku uszkodzenia kończyny, uniesienie jej może zmniejszyć lub zatrzymać krwawienie.
Dziecka nieprzytomnego nie podnosimy, nie przenosimy, chyba że pozostanie w miejscu, w którym się znajduje, zagraża jego bezpieczeństwu. Staramy się ograniczyć ruchomość szyi dziecka.
Jeżeli poszkodowany jest przytomny – nie pozwalamy mu na poruszanie się, a zwłaszcza wstawanie. Należy opanować lęk i niepokój dziecka, ponieważ strach i płacz zwiększają zapotrzebowanie na tlen.
W trakcie oczekiwania na zespół ratownictwa medycznego należy okresowo oceniać stan poszkodowanego. U dzieci po urazach mogą wystąpić nudności i wymioty
Wyjaśnienie:
Mam nadzieję że pomogłam ;)