Odpowiedź :
Odpowiedź:
Ignacy Łukasiewicz - ur. 8 marca 1822 w Zadusznikach. Polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada. Zmarł 7 stycznia 1882 w Chorkówce.
Odpowiedź:
Wybitna polska uczona w dziedzinie fizyki i chemii. Przez długie lata żyła i pracowała we Francji. Była pierwszą kobietą, która wykładała na Sorbonie. Towarzyszka życia francuskiego uczonego Pierre'a Curie (1859 - 1906), prof. uniwersytetu w Paryżu. Wraz z nim w 1898 r. odkryła pierwiastki rad i polon.
Dwukrotnie została wyróżniona nagrodą Nobla. Otrzymała ją w 1903 r. wraz z mężem i H. Becquerelem (z fizyki) za odkrycie promieniotwórczości naturalnej, oraz w 1911 r, (z chemii) za wydzielenie czystego radu. Jest jedyną kobietą, która nagrodę Nobla odbierała dwa razy.
W 1914 r. założyła Instytut Radowy w Paryżu. Z jej inicjatywy powstał Instytut Radowy w Warszawie, którego tradycje kontynuuje Centrum Onkologii-Instytut Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Ursynowie. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.
W czasie I wojny światowej została szefową wojskowej komórki medycznej, która zajmowała się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych, które w sumie obsłużyły ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Za te zasługi odznaczono ją francuską Legią Honorową.
W 1995 r. w uznaniu zasług dla Francji jej prochy przeniesione zostały do paryskiego Panteon
Wyjaśnienie:
Lub mam jeszcze swoją z zeszytu
Maria Skłodowska- Curie żyła w latach 1867-1934. Była lekarzem, prawnikiem i dziennikarką. Była pierwszą kobietą, która zdała egzamin wstępny na wydział fizyki chemii. Razem z mężem Piotrem Curie odkryła nowy pierwiastek chemiczny zwany polonem. Za badania nad radioaktywnością pierwiastków razem z mężem otrzymali wspólnie nagrodę nobla w 1903 roku. Maria Skłodowska- Curie została uhonorowana tytułem doktora fizyki. w 1911 roku Maria otrzymała drugą nagrodę nobla za pracę nad własnościami chemicznymi i fizycznymi oraz za pracę dotyczące metod wydrębniania, oczyszczania i pomiar aktywności pierwiastków promieniotwórczych.