ptania w zdjeciu prosze szybkooo!!!!!!
![Ptania W Zdjeciu Prosze Szybkooo class=](https://pl-static.z-dn.net/files/d24/0eb26324e7e86481a892328b59e12d0e.jpg)
Odpowiedź:
1.Biblia, Pismo Święte – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie w językach hebrajskim, aramejskim i w greckim, uznawanych przez judaistów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Stary Testament to 46 ksiąg judaistycznych, które powstały pomiędzy XIII i I w. p.n.e., Księgi Starego Testamentu były zapisywane w trzech językach: aramejskim, greckim i hebrajskim. Nowy Testament to zbiór 27 ksiąg chrześcijańskich, powstałych pomiędzy 51 i 96 r. n.e.. Został spisany w przeważającej części w języku greckim, wyjątkiem jest Ewangelia świętego Mateusza spisana w języku aramejskim. Septuaginta – pierwsze tłumaczenie Starego Testamentu z hebrajskiego i aramejskiego na grekę. Wulgata – przekład Biblii na łacinę, dokonany przez Hieronima ze Strydonu w latach 382–406 z języków oryginałów: hebrajskiego i greki. Ewangelia-dobra nowina-w starożytności termin używany jako określenie nagrody dla osoby przynoszącej dobrą nowinę.
2.Stary Testament, jest prawem religijnym dla judaizmu i chrześcijaństwa, Nowy Testament jest źródłem postępowania, dla chrześcijan. Biblia opisuje życie człowieka powiązane ściśle z Bogiem. Początkowo Bóg komunikuje się tylko z Mojżeszem, jemu przekazuje informacje. Jest niewidzialny, nikt nie zna jego oblicza.
3.Księgi Biblijne pisane były przez lata przez wielu autorów.W Biblii odnaleźć można wiele różnorodnych gatunków literackich, m.in.: pieśń, hymn, przypowieść, psalm, modlitwy, przykazania. Warto pamiętać, że Biblia korzysta z zasad rządzącymi danymi gatunkami, sprawnie posługując się ich konwencją. Jej język jest bardzo różnorodny, jej język jest bogaty, pełen symboli i metafor. Wiele historii biblijnych zainspirowało późniejszych artystów. Męka i cierpienie Chrystusa były tematem wielu obrazów (choćby obraz “Chrystus świętego Jana od Krzyża” Salvadora Dalego, czy wiersz “Żołnierz” Bolesława Leśmiana). Inspiracje biblijne są tak powszechne, że stają się niezauważalne, sprawiając wrażenie stałego i wiecznego składnika Europejskiej kultury.
Do najważniejszych cech stylu biblijnego można zaliczyć: patos, archaizmy, rozbudowaną metaforykę, szyk przestawny, stosowanie dawnych form językowych, frazeologizmów, zapożyczeń z innych języków.
Przykłady języka biblijnego: "Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni" (Kazanie na górze, spisane w Ewangelii św. Mateusza) czy też "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni drzwiami, ale wchodzi inną drogą, ten jest złodziejem i bandytą." (Ewangelia św. Jana).
resztę musisz sobie w internecie znaleźć i wypisać :/