Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jedno z ważniejszych rozważań na temat polskiego społeczeństwa, to rzeczywisty obraz ówczesnego narodu oraz rozliczenie z błędów i solidaryzmu. Utwór odpowiada na pytanie czy ówcześni Polacy zdolni są podjąć walkę narodowowyzwoleńczą, czy potrafią się zjednoczyć.
Wydawać by się więc mogło, że podczas bronowickiego wesela nastąpiło symboliczne „zbratanie” tych dwóch klas, połączenie odmiennych do tej pory środowisk. Rzeczywistość jest jednak inna- chłopi i inteligenci nie rozumieją się nawzajem, obie grupy są sobie obce, nastawione do siebie nieufnie.
Zakończenie dramatu Wyspiańskiego ukazane w scenie 37 to podsumowanie kondycji całego społeczeństwa polskiego. Kiedy gromada chłopów i inteligencji oczekuje dźwięków złotego rogu, pojawia się Chochoł, który porywa wszystkie postacie w niezwykły, senny taniec w takt muzyki, którą sam tworzy. Zgromadzeni pogrążeni w letargu dreptają w kółko. Jest to symbol marazmu i uśpienia narodu, ukazuje bierność i słabość Polaków, którzy pozwalają odebrać sobie wolną wolę.
Nie można jednak poprzestać na pełnym pesymizmu osądzie ówczesnego społeczeństwa. Nie był przypadkiem fakt, że poruszającym się w ospałym tańcu weselnikom przygrywał właśnie Chochoł, symbol nadziei na nadejście czasów kiedy naród dorośnie do podjęcia wielkich czynów w obronie wielkich spraw.
Wyjaśnienie:
Miałem to dziś , mam nadzieje ze pomogłem <3