Proszę!!! na teraz!! dam serduszko i najjjj

1. Jak zmieniała się legenda ustnie przekazywana?
2. Jakie ma cechy? Jakie są typy legend?
3. Kiedy legenda została uznana za gatunek literacki?



Odpowiedź :

1. Początkowo, w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, legendy były przekazywane wyłącznie ustnie — nie były one nigdzie zapisywane, gdyż wtedy nikt o tym nie myślał. Przechodziły one z pokolenia na pokolenie, ale z powodu sposobu ich przekazywania, często zmieniały one swą treść, zależnie od wyobraźni, poglądów czy pamięci opowiadacza. Dlatego też praktycznie nie jesteśmy w stanie poznać pierwotnych wersji wielu legend.
2. Cechy — ze względu, że legenda jest opowieścią fantastyczną, nie zabraknie w niej dużo niezwykłości. Posiada ona elementy przeróżne cudowności, często nawiązujące do świętości. Mimo iż legendy są fantastyczne, często odnoszą się do różnych wydarzeń, miejsc itd. historycznych, autentycznych.
Typy — najbardziej znanym i podstawowym typem legend, są te biograficzne — opowiada- opowiada ona o życiu jej bohatera i wszystkim, co z nim związane. Legendy biograficzne również możemy podzielić na poszczególne typy:
- Legendę hagiograficzną — opowiadają one o życiu i losach świętych. Celem ich jest uświadomienie o ważności takich postaci, a także ma zachęcić do starań, aby się nimi stać.
- Legendy polityczne — opisują one, rzecz jasna, rzeczy związane z polityką — powstawanie ludów i społeczności, a także zarządzanie nimi. W owych legendach często spotkamy postacie takie jak: władcy, królowie czy inni ważni przedstawiciele.
- Legendy bohaterskie — opisują one żywot i losy odważnych wojowników, wikingów, rycerzy, czy innych bohaterów.
Oprócz legend biograficznych znane są nam także te miejskie i obyczaju. Zamiast skupiać się ściśle na wydarzeniach historycznych, opowiadają one bardziej o miejscach z nimi związanymi (zamki, ulice, miejscowości). Opisują one korzenie owych miejsc — ich powstanie i jak wyglądały one na początku. Często w nich znajdziemy dużo postaci fantastycznych.
3. Legenda została uznana za gatunek literacki w XIX wieku.

Mam nadzieję, że odpowiedź jest wystarczająca i poprawna, ale polecam Ci ją także przeanalizować samodzielnie :)