Dyniek10
Rozwiązane

1. Wykonaj w zeszycie notatkę na temat NZK ( nagłego zatrzymania krążenia) wykorzystując wiadomości poniżej oraz z podręcznika.

· Przyczyny Do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) dochodzi z bardzo wielu przyczyn, wśród których wymienić można:

- zawał mięśnia sercowego,

- zaburzenia rytmu serca,

- zatrucie,

- zator tętniczy.


· Objawy

Objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia krążenia i oddychania są:

- utrata przytomności,

- oddech płytki, rzadki (rzadszy niż 2 razy na 10 sekund) lub jego brak,

- sinica.


· Skutki

Najpoważniejszymi skutkami takich zaburzeń mogą być nieodwracalne zmiany w mózgu spowodowane długim okresem niedotlenienia (powyżej 3-5 min) oraz śmierć.





2. Postępowanie z osobą nieprzytomną – informacje wstępne

· Ocenę stanu poszkodowanego nieprzytomnego wykonujemy według schematu ABC (skrót pochodzi od pierwszych liter słów angielskich). Na podstawie podręcznika wyjaśnij oznaczenie tych liter, zapisz w zeszycie. Wyróżnij kolorem i zapamiętaj.

- A ………………

- B ……………….

- C ………………..


100 PKT!



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Nagłe zatrzymanie krążenia wiąże się z dużą śmiertelnością. Nawet jeśli uda się przywrócić prawidłową czynność serca, długotrwałe niedokrwienie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie tkanek.

Najbardziej wrażliwym na niedotlenienie i niedożywienie narządem jest mózg. Przyjmuje się, że do trwałych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym dochodzi już po 4 minutach od ustania przepływu krwi..Przyczyną NZK może być bardzo wiele. Do przyczyn wtórnych należą m.in.:

hipowolemia - czyli zmniejszenie objętości krwi krążącej np. na skutek krwotoku pourazowego

hipoksja - deficyt tlenu w tkankach spowodowany zaburzeniami oddychania

hipotermia - spadek temperatury głębokiej ciała poniżej 35 stopni

zaburzenia równowagi elektrolitowej (np. znaczny niedobór potasu) lub zaburzenia metaboliczne - w tym zbyt niski poziom glukozy we krwi, czyli hipoglikemia

zatrucia

powikłania zakrzepowo-zatorowe np. zator tętnicy płucnej

tamponada serca

odma opłucnowa - najgroźniejsza typem jest odma o charakterze prężnym, spowodowana najczęściej urazem penetrującym klatki piersiowej

Objawy nagłego zatrzymania krążenia

W przebiegu nagłego zatrzymania krążenia dochodzi do:

utraty świadomości i brak reakcji na bodźce (skutek ustania przepływu mózgowego krwi)

brak wyczuwalnego oddechu lub tzw. oddech agonalny

brak wyczuwalnej fali tętna na dużych naczyniach tętniczych

Stwierdzenie powyższych symptomów obliguje do podjęcia natychmiastowej pierwszej pomocy i rozpoczęcia czynności resuscytacyjnych.

Skutki niedotlenienia mózgu mogą prowadzić do nieodwracalnych dla zdrowia skutków: utrata przytomności i widzenia, nagłe zaburzenia równowagi, zawroty głowy. W momencie, kiedy niedotlenienie mózgu jest procesem długotrwałym może dojść do śpiączki, a nawet śmierci chorego. Jest to powodem niedotarcia wystarczającej ilości tlenu do neuronów, które podtrzymują nasze funkcje życiowe. Po długim niedotlenieniu może dojść do zaburzeń pracy obszarów w mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolę mięśni, równowagę czy mowę, nawet jeśli chory zostanie podłączony do tlenu, zmiany w mózgu będą nieodwracalne.Do podstawowych kroków BLS u dorosłych należą:

1. OCENA I ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA SOBIE, POSZKODOWANEMU I ŚWIADKOM ZDARZENIA

2.OCENA PRZYTOMNOŚCI

Delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona i zapytaj głośno: "Czy wszystko w porządku?"

Gdy brak reakcji:

3.UDROŻNIENIE DRÓG ODDECHOWYCH

Ułóż poszkodowanego na plecach, umieść dłoń na jego czole i delikatnie odegnij głowę do tyłu; opuszki palców drugiej dłoni umieść pod żuchwą i delikatnie ją unieś

4.OCENA ODDECHU

Przytrzymując wyżej opisany rękoczyn udrożnienia dróg oddechowych postaraj się sprawdzić czy poszkodowany oddycha; skorzystaj z zasady "patrz, słuchaj i wyczuj" - pochyl się policzkiem nad okolicę ust równocześnie obserwując ruchy klatki piersiowej i nasłuchując; ocena nie powinna trwać dłużej niż 10 sekund

UWAGA: W trakcie pierwszych kilku minut zatrzymania krążenia chory może prezentować tzw. oddech agonalny, głośne, powolne, nieregularne westchnienia. Przy wystąpieniu nieprawidłowego oddechu lub wątpliwościach w jego ocenie należy wdrożyć czynności resuscytacyjne.

Gdy chory nie reaguje i nie oddycha prawidłowo - wezwij ZESPÓŁ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO (999 lub 112). Jeśli świadków NZK jest więcej, należy poprosić kogoś o wezwanie pomocy, by nie przerywać RKO.

Dyspozytor medyczny odbierający zgłoszenie nie jest odpowiedzialny jedynie za wysłanie karetki pogotowia. Odgrywa istotną rolę w rozpoznaniu NZK, instruowaniu świadków zdarzenia w zakresie udzielania pomocy oraz zlokalizowaniu najbliższego punktu z AED.

5.ROZPOCZĘCIE RKO - zasada 30:2

rozpocznij uciskanie klatki piersiowej

po wykonaniu 30 uciśnięć wykonaj 2 oddechy ratownicze metodą usta-usta (jeśli nie potrafisz/ nie jesteś przeszkolony w wykonywaniu efektywnych oddechów ratowniczych wykonuj wyłączne uciskanie klatki piersiowej)

kontynuuj naprzemienne uciskanie klatki piersiowej i wykonywanie oddechów w stosunku 30:2

Nie przerywaj resuscytacji do momentu, gdy :

przybędzie profesjonalna pomoc

będziesz miał pewność, że poszkodowany wykazuje oznaki życia: takie jak: poruszanie się, otwieranie oczu, prawidłowy oddech, powrót przytomności

ulegniesz wyczerpaniu

Wyjaśnienie: mam nadzieję,że pomogłam może to takie truchę długie ale znajdują się tutaj same ważne informacje,ale oczyświcie można je skrucić jezcze ale za to możesz dostać bardzo dobrą ocenę.