czy klęska może stać się powodem dumy i chwały. Uzasadnij to na podstawie wybranego utworu romantycznego oraz noweli Gloria victis ​



Odpowiedź :

W czasie niewoli ojczyzny miały miejsce zrywy  niepodległościowe i powstańcze walki. Nie zawsze kończyły się zwycięstwem. Jednak przegrana  miała w sobie element pozytywny, ponieważ była czynem podjętym w imię  niepodległości ojczyzny, wolności narodu.  Klęska może stać się powodem dumy i chwały.

                Takie przekonanie znajdziemy w noweli Elizy Orzeszkowej  „Gloria victis!“, co oznacza „chwała zwyciężonym“. Jest to opowieść o z góry przegranej walce powstańców z przeważająca liczbą Rosjan. Pomimo poniesionej klęski zasługują oni na pamięć i szacunek, ponieważ stracili życie, walcząc dla wyższego dobra, aby uwolnić ojczyznę. Choć ponieśli porażkę na polu walki, to wygrali moralnie. Ofiara z życia nie była nadaremna, stanowiła bowiem wezwanie do aktywności i zaczyn przyszłej chwały narodu. Powstańcy wiedzieli, że zginą, ale walczyli o wolność dla przyszłych pokoleń,  jak przystało na bohaterów .

O ich heroizmie, poświęceniu  naród nie może zapomnieć, będzie pamiętać o wielkim czynie przodków. To właśnie jest istotą zwycięstwa pokonanych -  ich wieczna chwała wśród potomnych.

             Na taką zasłużyli również walczący Polacy podczas obrony Warszawy w czasie powstania listopadowego. Adam Mickiewicz w „Reducie Ordona“ pokazał  niezwykłe bohaterstwo i odwagę Polaków, dowodzonych przez tytułowego Ordona, odważnego i zdolnego do poświęceń w słusznej sprawie.

Kiedy powstańcy mimo ogromnej waleczności przegrywają, ich Ordon podjął decyzje o wysadzeniu reduty, by nie oddać jej w ręce nieprzyjaciół.  Pod gruzami zginęli zarówno obrońcy jak i napastnicy.  

Ordon wysadzający armaty stał się bohaterem narodowym,  „patronem szańców", gdyż nie wahał się poświęcić życia dla ojczyzny.

          Walczący o wolność ojczyzny Polacy ponosili klęskę, ale napawają nas potomnych dumą, że dzięki  bohaterom, którzy nie wahali się oddać życia w słusznej sprawie, nasza ojczyzna jest wolna. Cześć im i chwała.

Inne Pytanie