Rozwiązane

Wymień i opisz prezydentów Polski sposoby ich wybierania oraz ich uprawnienia Proszę.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Gabriel Narutowicz (1922)

Stanisław Wojciechowski (1922-1926)

Ignacy Mościcki (1926-1939)

Bolesław Bierut (1947-1952)

Wojciech Jaruzelski (1985-1990)

Lech Wałęsa (1990-1995)

Aleksander Kwaśniewski (1995-2005)

Lech Kaczyński (2005-2010)

Bronisław Komorowski (2010-2015)

Andrzej Duda (2015-...)

Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

Uprawnienia:
Prezydent pełni istotną rolę w systemie politycznym Polski, mimo faktu, iż to Rada Ministrów spełnia większość zadań władzy wykonawczej. Uprawnienia Prezydenta można podzielić na tzw. uprawnienia zwykłe - wymagające tzw. kontrasygnaty, czyli podpisu premiera, który tym samym przejmuje polityczną odpowiedzialność za dany akt, a także prerogatywy (są one wymienione w art. 144 ust 3 Konstytucji RP), nie wymagające zgody prezesa rady ministrów. Prerogatywy dotyczą tradycyjnych uprawnień prezydenta (np. prawa łaski), a także powoływania najwyższych urzędników państwowych.

w stosunkach zewnętrznych:

- ratyfikacja i wypowiadanie umów międzynarodowych (po ratyfikacji i wypowiedzeniu Prezydent zawiadamia obie izby parlamentu; Prezydent może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności danej umowy z Konstytucją),

- mianowanie oraz odwoływania ambasadorów i konsuli,

- przyjmowanie listów uwierzytelniających i odwołujących akredytowanych przy nim przedstawicieli dyplomatycznych z innych krajów i organizacji,

- reprezentowanie państwa w stosunkach zagranicznych.

Inne uprawnienia Prezydenta:
- zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi
- powoływanie rządu,

- możliwość zwrócenia się z orędziem do parlamentu

- możliwość zwoływania obrad tzw. Rady Gabinetowej, czyli obrad Rady Ministrów pod przewodnictwem Prezydenta RP,

- możliwość wydawania rozporządzeń i zarządzeń,

- prawo inicjatywy ustawodawczej,

- zwoływanie Rady Gabinetowej

- tradycyjne uprawnienia - nadawanie obywatelstwa polskiego, prawo łaski, nadawanie orderów i odznaczeń, nadawanie tytułów profesorskich.

Wyjaśnienie: