Rozwiązane

Które treny należą do:

TRENY Kocahnowskiego JAKO WYRAZ KRYZYSU ŚWIATOPOGLĄDOWEGO:

* POETY

* OJCA

* FILOZOFA



Odpowiedź :

TRENY Kochanowskiego JAKO WYRAZ KRYZYSU ŚWIATOPOGLĄDOWEGO:

* POETY:  

I -  Kochanowski ma dylemat czy  zgodnie ze stoicką filozofią, której pozostawał przez długi czas wierny  opanować emocje, czy też dać im upust,

II - śmierć dziecka sprawiła, że przyszło mu pisać utwory żałobne (treny),  w których daje upust swoim uczuciom bólu po stracie córki ; w trenie tym brak jest chrześcijańskiego motywu raju,  osoba mówiąca życie po śmierci nazywa wieczną nocą: „Poszła nieboga widzieć krajów nocy wiecznej”.

* OJCA -  

IV, V- przedwczesna śmierć córki odebrała  Kochanowskiemu nadzieję na oglądanie jej życiowego wzrostu, gdyż pragnął, by Urszulka poszła w jego ślady, dostrzegając zdolności, które mogły zwiastować prawdziwy talent poetycki córki.

VI- ojciec-poeta widział w córce swoją następczynię, która miałaby odziedziczyć jego lutnię, czyli talent poetycki.

* FILOZOFA-  

IX- ceniona przez Kochanowskiego mądrość, okazuje się bezsilna, nie uchroniła go przed cierpieniem, , piewca stoickiej filozofii i zasady złotego środka, wobec nieszczęścia jest równie bezradny jak każdy człowiek.

X - zrozpaczony ojciec zadaje pytania, co  dzieje się z córka po jej po śmierci, pojawia się zwątpienie: „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest, lituj mej żałości.“

XI -  cnota była najwyższą wartością, opiewaną przez Kochanowskiego teraz  w nią wątpi, podobnie jak wątpi w porządek świata w ogóle, w którym nie ma sprawiedliwości, bo przecież  ani on, ani jego dziecko niczym nie zawinili, a jednak zostali dotkliwie ukarani. To nie miłosierny Bóg rządzi światem, ale „jakiś nieznajomy wróg”.

XVI - poeta snuje rozważania o ludzkiej naturze,  mówi, że  wobec nieszczęścia  trudno jest zachować postawę stoicką - zrównoważoną, spokojną, pozbawioną emocji; filozofia ta nie zdaje egzaminu wobec tragicznych wydarzeń, ponieważ  człowiek nie ma serca z kamienia