Zuza26maj
Rozwiązane

Hejka! Bardzo proszę o uzupełnienie luk

Cyklon tropikalny to głęboki układ ……………….. ciśnienia, który tworzy się ……………………………….. najczęściej w strefie ………………………………………. i stamtąd dociera na ………………… Cyklon powstaje gdy woda nagrzeje się do temperatury powyżej ……………………. i jest wyższa od temperatury …………… Pomiędzy środkiem i skrajem wiru występuje różnica ciśnień ok. kilkadziesiąt hPa. Jest to przyczyną …………………………………………..

Cyklony przemieszczają się na półkuli północnej w kierunku północno zachodnim i północnym. Na półkuli południowej w kierunku południowo zachodnim i południowym. Cyklony skręcają w tych kierunkach na wskutek siły Coriolisa.

Cyklony przemieszczają się z prędkością 10-40 km/ godzinę i po dotarciu do lądu szybko zanikają.

W oku cyklonu panuje …………………………………. ciśnienie i wieje bardzo słaby wiatr i niebo jest bezchmurne. Wokół oka cyklonu wieje bardzo silny wiatr dochodzący do 250 km/godzinę, chmury kłębiaste z ulewą i burzą. Średnica oka cyklonu dochodzi do 30 km.

W celu klasyfikacji cyklonów stosuje się skalę ………………………………………. Wydziela ona ……….. klas cyklonów (od 0 do 5)

Cyklony mają różne lokalne nazwy: w Indiach - ……………………………………………………. w Azji wschodniej i południowo wschodniej - …………………………………….. w Ameryce Północnej i Środkowej - …………………. oraz północno wschodniej Australii - …………………………………..

Tornado to występująca na kontynencie Ameryki Północnej …………………………….. czyli wirująca kolumna powietrza. Powstaje gdy gorące i …………………. powietrze znad Zatoki Meksykańskiej napotyka zimne i ………………………… powietrze znad Gór Skalistych. Szerszy koniec trąby połączony jest z chmurą burzową . Pomiędzy środkiem i skrajem trąby występuje duża różnica ……………………….. ok. 100-200 hPa i dlatego jest to przyczyną powstawania silnego wiatru.Prędkość wiatru może dochodzić nawet do …………….

Tornada klasyfikuje się według skali ……………………………….. Bierze się tu pod uwagę prędkość wiatru i ………………………………………….

Aleją Tornad nazywamy obszar od stanu …………………………………….. do stanu ………………………………. gdzie najczęściej przechodzą tornada. Najczęściej tornada pojawiają się od marca do lipca.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Cyklon tropikalny to głęboki układ NISKIEGO ciśnienia, który tworzy się nad silnie nagrzanymi oceanami najczęściej w strefie międzyzwrotnikowej i stamtąd dociera na ląd.Cyklon powstaje gdy woda nagrzeje się do temperatury  powyżej 26,5° i  jest wyższa od  temperatury powietrza.  Pomiędzy środkiem i skrajem wiru występuje różnica ciśnień ok. kilkadziesiąt hPa.  Jest to przyczyną  powstawania wiatru

Cyklony przemieszczają się na półkuli północnej w kierunku północno zachodnim i północnym.  Na półkuli południowej w kierunku południowo zachodnim i  południowym.  Cyklony skręcają w tych kierunkach na wskutek  siły Coriolisa.

Cyklony przemieszczają się z prędkością 10-40 km/ godzinę i po dotarciu do lądu szybko zanikają.

W oku cyklonu panuje niskie ciśnienie i wieje bardzo słaby wiatr i niebo jest bezchmurne.  Wokół oka cyklonu wieje bardzo silny  wiatr dochodzący do 250 km/godzinę, chmury kłębiaste z ulewą i burzą. Średnica oka cyklonu dochodzi do 30 km.

W celu klasyfikacji cyklonów stosuje się skalę Saffira-Simpsona Wydziela ona pięć klas cyklonów (od 0 do 5)

Cyklony mają różne lokalne nazwy: w Indiach –cyklonami w Azji wschodniej i południowo wschodniej - tajfunami w Ameryce Północnej i Środkowej - huraganami oraz północno wschodniej  Australii – willy-willy

Tornado to występująca  na kontynencie Ameryki Północnej trąba powietrzna czyli wirująca kolumna powietrza.  Powstaje gdy gorące i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej napotyka zimne i suche powietrze znad Gór Skalistych. Szerszy koniec trąby połączony jest z chmurą burzową . Pomiędzy środkiem i skrajem trąby występuje duża różnica ciśnienia atmosferycznego ok. 100-200 hPa i dlatego jest to przyczyną powstawania silnego wiatru. Prędkość wiatru może dochodzić nawet do 400km/h

Tornada klasyfikuje się według skali EF Bierze się tu pod uwagę prędkość wiatru i rozmiaru