[tex]Dane:\\v_{o} = 0\\m = 4 \ kg\\t = 20 \ s\\s = 200 \ m\\Szukane:\\a = ?\\F = ?[/tex]
Rozwiązanie
Przyspieszenie:
[tex]s = \frac{at^{2}}{2} \ \ /\cdot 2\\\\at^{2} = 2s \ \ /:t^{2}\\\\a = \frac{2s}{t^{2}}\\\\a = \frac{2\cdot200 \ m}{(20 \ s)^{2}}\\\\\boxed{a = 1\frac{m}{s^{2}}}[/tex]
Wartość działającej siły:
[tex]F = m\cdot a\\\\F = 4 \ kg\cdot1\frac{m}{s^{2}}\\\\\boxed{F = 4 \ N}[/tex]