Rozwiązane

1.Napisz,co wiesz o Kochanowskim.2Omów Tren I iV.3,Wymień środki stylistyczne użyte w Trenie V.Proszę na teraz



Odpowiedź :

1. Jan Kochanowski - urodził się w 1530 roku w Sycynie; zmarł nagle w Lublinie w 1584 roku, pochowany został w Zwoleniu. Wychował się w rodzinie ziemiańskiej. Od 1544 studiował w Akademii Krakowskiej, później w Królewcu i Padwie. Wiele podróżował po Europie. Po powrocie służył na dworach możnowładców małopolskich. Od około 1563 był dworzaninem i sekretarzem Zygmunta Augusta. Po śmierci króla osiadł na stałe w rodzinnym Czarnolesie. Jego spokojne życie przerwała śmierć ukochanej córeczki Urszulki, której poświęcił "Treny", a następnie drugiej córki Hanny. Tragedie te przyczyniły się do pogorszenia jego własnego stanu zdrowia. W 1584 roku powstały Pieśni, a także Fraszki, tragedia nawiązująca do antyku – Odprawa posłów greckich (wystawiona 1578 w obecności Stefana Batorego), a także wierszowana
parafraza Psałterza Dawidowego (1579).

2. (TREN I) Utwór jest swoistym wpro­wa­dze­niem do świa­ta ojca pogrążonego w rozpaczy. Kocha­now­ski uka­zu­je nie­zna­ną stro­nę swo­jej oso­bo­wo­ści, z któ­rej ist­nie­nia wcze­śniej nie zda­wał so­bie spra­wy. Musi bowiem mie­rzyć się z kry­zy­sem wszyst­kich wy­zna­wa­nych przez sie­bie war­to­ści. „Tren I” przed­sta­wia roz­pacz ojca, któ­ry wła­śnie stra­cił ukochaną có­recz­kę. Tren roz­po­czy­na się apostrofą do tradycji żałobnej. Pod­miot li­rycz­ny przy­wo­łu­je w utworze syl­wet­ki po­etów i fi­lo­zo­fów sta­ro­żyt­nej Gre­cji. Heraklit i Sy­mo­ni­des ko­ja­rzą się oso­bie mó­wią­cej z pe­sy­mi­stycz­ną wi­zją świa­ta. Po­eta wie jak trud­nym za­da­niem bę­dzie stwo­rze­nie cy­klu utwo­rów po­świę­co­nych Ur­szu­li, więc Pro­si o po­moc an­tycz­nych mi­strzów, mając na­dzie­ję, że do­da­dzą mu siły do ukoń­cze­nia dzie­ła oraz zmie­rze­nia się ze swo­im bó­lem. Pod­miot li­rycz­ny od­wo­łu­je się do cza­sów sta­ro­żyt­nych, po­nie­waż śmierć to­wa­rzy­szy czło­wie­ko­wi od za­wsze. Po­eta pro­si płacz, wzdy­cha­nie i za­ła­my­wa­nie rąk, aby po­mo­gły mu wy­ra­zić żal po odej­ściu uko­cha­nej cór­ki. Śmierć zo­sta­je w utwo­rze okre­ślo­na jako „nie­po­boż­na”. Pod­miot li­rycz­ny od­rzu­ca myśl, że śmierć mo­gła­by po­cho­dzić od Boga, być na­tu­ral­ną ko­le­ją rze­czy. Po­eta po­słu­gu­je się alegorią słowików i smoka, by po­ka­zać tragedię - śmier­ci swo­jej cór­ki. Smok, sym­bo­li­zu­ją­cy śmierć, upa­trzył so­bie sło­wi­cze gniaz­do, ukry­te w ga­łę­ziach. Pisklęta przypominają poecie bezbronne dzieci. Obraz ten przypomina poecie ostatnie chwile przed odejściem Orszulki. Oj­ciec zupełnie jak matka pisklaków ob­ser­wo­wał stan dziew­czyn­ki, ale nie był w sta­nie oca­lić jej ży­cia. W ostat­niej czę­ści tre­nu, oso­ba mó­wią­ca zwraca się do pocieszycieli. Bli­scy poety próbują go przekonać, że rozpacz nie ma sensu, a jego troski kiedyś się skończą. Po­eta na­wią­zu­je do bi­blij­ne­go motywu vanitas, (Księ­ga Ko­he­le­ta). Przed­sta­wia on pe­sy­mi­stycz­ną wi­zję świa­ta, w któ­rym żad­ne dzia­ła­nie nie ma sen­su, po­nie­waż wszyst­kie ludz­kie sta­ra­nia idą na mar­ne w mo­men­cie śmier­ci.

(TREN V) Utwór w całości stanowi metaforę – poeta porównuje Urszulkę do drzewa oliwkowego, które zostaje nieopatrznie ścięte przez ogrodnika.
Orszulka porównana do małej oliwki zostaje ukazana jako małe bezbronne dziecko, mające przed sobą całe życie. Ogrodnik uosabia tu śmierć. Ojciec nie może pogodzić się z wyrokami losu.
3.
a) apo­stro­fa do grec­kiej bo­gi­ni świa­ta zmar­łych, Per­se­fo­ny.
b) epitety: „ostre cienie lub rodne pokrzywy”
c) porównanie homeryckie,
d) personifikacja,
e) metafory,